Alacağınız Mülk Krediye Uygun mu ?

Derin İnce / 3.11.2011 KrediKazan-Facebook KrediKazan-Twitter KrediKazan-FriendFeed KrediKazan-Google KrediKazan-Google Buzz

Alacağınız mülk krediye uygun mu, değil mi diye merak ediyorsanız bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

İmkan ve hayallerinize uygun bir mülk ile karşılaştığınız zaman, yeterli nakdiniz yoksa banka konut kredileri imdadınıza yetişir...

Ancak bankaların kredi vermek için bir takım kriterleri vardır ki bunlardan en önemlisi alacağınız mülkün tapu sorunu olmaması gerekir.

Yani Kat mülkiyeti tapusu veya Kat irtifakı tapusu mutlaka olmalıdır. Aksi takdirde  banka ipotek koyamayacağı için kredi şartları gerçekleşmemiş olur..

Kat irtifakı tapusu, inşaatı henüz tamamlanmamış  binalarda ,sizin almayı istediğiniz dairenin hissesine düşen  arsa tapusudur

kat irtifa tapusu


Kat Mülkiyeti Tapusu ise inşaatı tamamlanan binada veya herhangi bir bölümde  sahibi olan kişiye verilen oturma raporunun belgesidir.

Kat Mülkiyeti Tapusu

Krediye uygun olmayan diğer bir durum ise, satın almak istediğiniz mülkün kullanılamayacak derecede hasarlı olmasıdır.

Bankalar için önemli olan, olası bir kredi taksitlerinin ödenememesi durumunda, ipotek koyduğu mülkün kolaylıkla satılabilirliğidir. Bu sebeble bankalar mülke kredi verebilmek için kat mülkiyeti tapusu veya kat irtifakı tapusunun varlığını ararlar.

Bütçenizi planlayıp, gelir ve giderlerinizi kontrol altında tutabileceğiniz online kişisel muhasebe programı ParaBilir'e yıllık üyelik ücreti sadece 9,90 TL. Ayda 1 TL'den, günde 3 kuruştan daha az. Üye olmak için tıklayın.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz diğer yazılar

Kredi başvurusunda bulunurken dikkat edilmesi gerekenler

Yaşanan ekonomik krizler ve yükselen yaşam standartları kredileri günlük hayatımızın parçası haline getirmiş durumda. Özellikle konut kredisi ve ihtiyaç kredisi paketleri büyük ilgi görürken bankaların düzenledikleri kredi kampanyaları ile çok daha uygun koşullarda kredi kullanma imkanı sunulmaktadır.

Çalışmayan kişiler kredi çekebilir mi?

Çalışmayan kişilere kredi kullanımına bankalar izin vermemektedir. İster kamu isterse de özel banka olsun bankaların tümü kar güden işletmelerdir. Bu nedenle bankalar kullandırdıkları kredilerin tümünde geri dönüşü garanti altına almak isterler. Çalışmayan kişilerin düzenli aylık gelirleri olmadığı için bankalar kredi geri dönüşünde sorun yaşanacağı ihtimalini göz önünde bulundurarak kredi başvurularını k

Kredi kartımı ödemezsem ne olur?

Kredi kartı borcu ödemelerine karşı bankalar son derece agresif bir tutum izlemektedir. Kredi kartı borcumu ödeyemiyorum diyen binlerce kişi “kredi kartımı ödemezsem ne olur?” şeklinde sorular sormaktadır.

Kredimi ödeyemiyorum

Son yıllarda bankaların hesapsız kredi kullandırımları yine vatandaşın zorda kalmasına neden oldu. Asgari ücret ile çalışan bir kişinin farklı bankalardan yüksek miktarlı bir kaç kredi almasına izin verilmesi sonucu “kredimi ödeyemiyorum” diyen binlerce kişinin oluşması kaçınılmaz bir hale geldi. 

Sıkça Sorulan Sorular

KrediKazan nedir ?
KrediKazan'la "zamandan" nasıl kazanırım ?
KrediKazan'la "paradan" nasıl kazanırım ?
KrediKazan’a özel faiz oranı ne demek ?
KrediKazan güvenli midir ?
KrediKazan neden avantajlı
KrediKazan'a ücret ödemem gerekiyor mu ?
Birden fazla başvuru yapabilir miyim ?
KrediKazan kredi veriyor mu ?
Başvuru sonucumu nasıl öğrenebilirim ?
İhtiyaç kredisi nedir ?
Konut kredisi nedir ?
Değişken faizli kredinin özellikleri nelerdir?
Mortgage nedir ?
Mortgage nasıl telaffuz edilir?
Konutun en fazla ne kadarı için kredi kullanabilirim?
Erken Ödeme Cezası (Ücreti) nedir?
Refinansman nedir?