Konut Kredisi Sigortası

KrediKazan'dan Bilgi / 21.3.2013 KrediKazan-Facebook KrediKazan-Twitter KrediKazan-FriendFeed KrediKazan-Google KrediKazan-Google Buzz
Konut Kredisi Sigortası

Konut kredisi sigortası ülkemizde pek çok kişinin şikayet ettiği ve yaptırmak istemediği bir sigorta türü olarak görülse de konut kredisinde hayat sigortası en az banka kadar kredi kullanarak konut satın alan kişinin de haklarını korumaktadır.

Bu nedenle mutlaka konut kredisi kullanırken hayat sigortası yaptırılması tavsiye edilmektedir. Peki konut kredisinde hayat sigortası zorunlu mudur? Konut kredisinde hayat sigortası yasal olarak zorunlu olmamakla beraber bankalar kredi geri dönüşlerini garanti altında görmedikleri için hayat sigortası yaptırmayan müşterilerine konut kredisi onayı vermemektedir. Yani ortada yasal bir zorunluluk olmasa dahi bankaların böyle bir uygulamaları bulunmaktadır.

Konut kredisi sigortası yaptıran kişilerin kredi borcu ödemelerini tamamlamadan vefat etmeleri halinde kalan borcun büyük bir bölümü sigorta limitine göre sigorta şirketi tarafından karşılanmaktadır. Bu nedenle kredi kullanırken sevdikleri kişileri güvence altına almak isteyenlerin mutlaka hayat sigortası yaptırmaları tavsiye edilmektedir. Konut kredisi sigorta masrafları kredi talebinde bulunan kişiye aittir. Ancak kredinin vadeden önce kapatılması halinde isteyen kişiler aradaki vade farkı süresinde peşin ödedikleri sigorta primlerinin iade edilmesi için dava açma hakkına sahip bulunmaktadırlar.
 

Bütçenizi planlayıp, gelir ve giderlerinizi kontrol altında tutabileceğiniz online kişisel muhasebe programı ParaBilir'e yıllık üyelik ücreti sadece 9,90 TL. Ayda 1 TL'den, günde 3 kuruştan daha az. Üye olmak için tıklayın.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz diğer yazılar

Kredi borcumu nasıl öderim?

Alınan tüm önlemlere rağmen ülkemizde her yıl binlerce kişi kredi mağduru olarak yasal işlemlere maruz kalmaktadır. Sizde “kredi borcumu ödeyemiyorum” diyorsanız ve “kredi borcumu nasıl öderim?” diye soruyorsanız yazımızda sizi alternatif bir kaç çözüm önerisi bekliyor.

Kredi kullanırken hayat sigortası

Kredi kullanırken hayat sigortası yaptırmanız birçok bankada zorunlu tutulmaktadır. Buradaki amaç krediyi kullanan kişinin vefatı halinde kredi dönüşünün güvence altına alınmasıdır.

Konut kredisi dosya masrafı

Konut kredisi dosya masrafı tüm bankalar tarafından tahsil edilmektedir. Konut kredisi dosya masrafı içerisinde konut kredisi ekspertiz ücreti, konut kredisi hayat sigortası ve bankanın size sunmuş olduğu diğer hizmetlerin ücretleri yer almaktadır.

Birikim Tavsiyeleri

Almayı düşündükleriniz var ve bir türlü alabilmek için birikim yapamıyor musunuz? İşte birikim yapabilmeniz için size yardımcı olacak birkaç tüyo…

Sıkça Sorulan Sorular

KrediKazan nedir ?
KrediKazan'la "zamandan" nasıl kazanırım ?
KrediKazan'la "paradan" nasıl kazanırım ?
KrediKazan’a özel faiz oranı ne demek ?
KrediKazan güvenli midir ?
KrediKazan neden avantajlı
KrediKazan'a ücret ödemem gerekiyor mu ?
Birden fazla başvuru yapabilir miyim ?
KrediKazan kredi veriyor mu ?
Başvuru sonucumu nasıl öğrenebilirim ?
İhtiyaç kredisi nedir ?
Konut kredisi nedir ?
Değişken faizli kredinin özellikleri nelerdir?
Mortgage nedir ?
Mortgage nasıl telaffuz edilir?
Konutun en fazla ne kadarı için kredi kullanabilirim?
Erken Ödeme Cezası (Ücreti) nedir?
Refinansman nedir?