Ucuz krediye hücum

KONUT kredi faizlerinin tarihte ilk kez 5 yıl ve üzeri vadede yüzde 1’in altına gerilemesi, son iki ayda kredi talebinde patlama yaşanmasını sağladı. Eylül ayına kadar sadece yüzde 3 büyüyen sektör, ucuz kredi talebinin artmasıyla birlikte son iki ayda yüzde 5 büyüdü. Talebinin artarak devam ettiği kaydeden uzmanlar, yıl sonunda sektörün yüzde 12 büyüyeceğini öngörüyor.

19 Kasım 2009
Ucuz krediye hücum yaşandı 2 ayda sektör yüzde 5 büyüdü

BANKALARIN konut kredileri faizlerini yüzde 1’in altına çekmesi, sektörün son iki ayda hızlı büyümesinde etkili oldu. Faiz indirimlerinin ardından ucuz krediye olan talep artışı, Eylül-Ekim aylarında konut kredi pazarındaki büyüme oranının yüzde 5’e ulaşmasını sağladı. Bu yıl Eylül ayına kadar sadece yüzde 3 büyüyen sektör, son iki aydaki bu hareketlilikle birlikte toplamda yüzde 8’lik büyüme oranını yakaladı. Yıl sonunda toplam konut kredi portföyünün 41-42 milyar TL’ye ulaşması beklenirken büyüme oranının ise yüzde 12 olması öngörülüyor.

İlk Kez Yüzde 1'in Altında
Bankalar konut kredi faizlerini ağustos ayının ikinci yarısından itibaren düşürmeye başladı. Özellikle eylül ayında birçok banka 5 yıl (60 ay) vadede konut kredisinde yüzde 1’in altında faiz vermeye başlarken, vade kısa sürede 10 yıla (120 ay) kadar çıktı. Konut kredi faizinin tarihte ilk kez bu vadelerde yüzde 1’in altına gerilemesi de tüketiciyi harekete geçirdi. Kriz nedeniyle kredi ile ev satın alma talebini bekletenler ve özellikle yüksek faizle kredi kullanmış olanlar bankalara hücum etti.

Eylül'de Hareket Başladı
Eylül ayıyla birlikte bankalara yoğun talep gelmeye başladı. Yenileme kredilerinde bankalar rekor düzeyde krediyi yapılandırırken, yeni başvurularla birlikte konut kredi portföyü de hareketlilik kazandı. Eylül ayında bu hareketin sonucu olarak konut kredi pazarı yüzde 2.24 oranında büyüme yakaladı. Bunun ardından Ekim ayında da tüketicinin talebi aynı hızla devam etti. Ekim ayında ise pazarın büyüme oranı yüzde 2.5’a ulaştı. Böylece sadece iki aylık süreçte konut kredi portföyü yüzde 5 büyüme gerçekleştirirken, toplam portföy de 40 milyar 468 milyon TL’ye ulaştı.

10 Ayda Yüzde 8 Büyüdü
Sadece iki aylık dönemde faizlerin etkisiyle yüzde 5 büyüme gerçekleştiren konut kredi pazarında yılbaşından ekim ayına kadar olan büyüme oranı ise yüzde 8 olarak gerçekleşti. Faiz indirimleri öncesinde ağustos ayına kadar sadece yüzde 3 gibi sınırlı büyüme gösteren sektörde faizlerin etkisi bir kez daha ortaya çıkmış oldu.

Sektör ocak ayında küçüldü
KONUT kredi sektörünün 2009 yılı başından bugüne seyrine bakıldığında ise sınırlı büyümenin nedeninin ocak ayındaki gerileme olduğu dikkat çekiyor. Konut kredi portföyü ocak ayında gerilemeye devam ederken, şubat ayında ise bu kan kaybı durdu. Mayıs ayına gelindiğinde ise konut kredi pazarındaki büyüme oranı yüzde 1.30 civarında gerçekleşti. Ağustos ayına kadar yüzde 3 ‘e ulaşan büyüme oranı eylül ekim aylarında hız kazandı.

2010’da normalleşme olur sektör yüzde 20 büyür
KONUT kredilerinde bankalar faiz indirimlerinin ardından çeşitli kampanyalarla sektördeki talebi canlı tutmaya çalışıyor. Özellikle bu dönemde konut fiyatlarında hareketlenme olmamasını da ‘fırsat dönemi’ olarak değerlendiren bankalar önümüzdeki yıl için de hedef büyütmüş durumda. Sektörün en canlı olduğu ve yüzde 37 oranında büyüme yakalanan 2007 yılına doğru hareket etmek isteyen bankalar, 2010 için konut kredi pazarındaki büyümenin yüzde 20 olmasını hedeflerken, 2010’un ‘normalleşme’ yılı olacağı öngörüsünde bulunuyor.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama