Konut satışında sıfır faizli dönem başladı

Son dönemde yaşanan kurdaki artış ve Avrupa'daki kriz algısı nedeniyle hem maliyetlerin artması hem de satışların azalmasıyla konut sektörü müşterilerin istediği satış kampanyalanna imza atmaya başladı.

17 Ekim 2011
Kampanyaların başında da faizsiz satış dönemi geliyor. Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu'nun 'O kadarlık krediniz olsun artık' sloganıyla 5 yıllık faizsiz kredi kampanyasının ardından şirketler tek tek aynı yönde satış kampanyalarına başladı.

Tüketici için ödediği faiz miktarının düşmesi anlamına gelen finansman sistemiyle konut sektörü yeniden ivme kazandı. Sıfır faizle yapılan kampanyalar tüketicinin daha az faiz ödemesine neden olduğu için de önemli oranda avantaj sağlıyor.

Örneğin 60 ay vadeli 100 bin liralık kredinin geri ödemesinde 40 bin lira daha az ödenmesi anlamına geliyor. Bu nedenle konut fırmaları bankaların kredi faizlerini artırdığı dönemlerde kendi finansman sistemlerini devreye sokarak azalan konut talebini yeniden canlandırmaya çalışıyorlar.

Bazı şirketler de konut satışlarındaki durgunluğu 2+1 fiyatına, 3+1 daire vererek ya da konut alanlara otomobil hediye ederek aşmaya çalışıyorlar. Kampanyalarda en dikkat çekici unsur kişiye özel ödeme planı oldu.

Sıfır faiz ve uzun vade imkanı en çok kullanılan yöntem olarak dikkat çekerken, internetten indirim kuponları, ev alana 1 oda hediye, sıfır peşinat ve ödemeye teslimde başla gibi kampanyalar konut alıcılarının alım iştahını artırmak için yapılan diğer etkili kampanyalar arasında yer aldı.

Konut alıcılan için sıfır faizde vadenin 5 yıla çıkması konut alımını cazip kılan bir uygulama. Fiyatlar yükselse bile konut alım eğilimi içinde olan biri için bu "durum banka kredisi ile kıyaslandığında ciddi avantajlar sağlıyor.

100 bin liralık kredide 40 bin lira
 
Bankadan alınan 100 bin liralık konut kredisi, kredi kullanıcılarını faiz yüküyle karşı karşıya bırakıyor. Oysa inşaat firmasının kendi finansman yöntemi ile 100 bin lira için alman 5 yıl sıfır faizli kredide alıcı faizi ödemiyor ve yaklaşık 34 bin lira cebinde kalıyor. Buna bir de dosya masrafı, ekspertiz ve sigorta ücreti gibi maliyetler eklendiğinde rakam 37 bin liraya çıkıyor.

Kredi ödemesi tamamlandıktan sonra rehin işlemlerinin kaldırılmasına yönelik masraf ve tapu devri gibi kalemlerle rakam 40 bin liraya ulaşıyor. İnşaat fırmaları da bu durumu göz önünde bulundurarak son dönemde kendi finansman modellerinde uzun vade sıfır faiz uygulamasını sık kullanmaya başladı.

Ağaoğlu tüm projelerinde, Demir İnşaat Ay Işığı projesinde, Kuzu Grup Spradon Evleri'nde sıfır faiz 5 yıl vade imkanı tanıyor. Teknik Yapı ve Dumankaya kendi finansman modeliyle 4 yıl sıfır faiz uyguluyor.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama