Munzam indirimleri kredi faiz oranlarını da aşağı çekecek

Şekerbank Genel Müdür Yardımcısı Halit Haydar Yıldız, TL mevduat munzam karşılıklarındaki indirimin kredi faizlerine de aynı oranda yansıyacağını söyledi. Yıldız, ayrıca selden mağdur olan üretici kesimdeki müşterilerine de her zaman kredi ödemelerinde gerekli kolaylığı sağlamaya hazır olduklarını dile getirdi

17 Ekim 2011
Tarım bankacılığının yaklaşık 58 yıl önce Pancar Kooperatifleri Bankası olarak kurulan Şekerbank'ın DNA'sında olduğunu belirten Şekerbank İşletme ve Tarım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı  Halit Haydar Yıldız, 'Sonradan tarım bankacısı olunmuyor' diyor. Son 10 yıl içerisinde Türkiye genelinde ekilebilir tarım arazilerinin yüzde 12 oranında azaldığına dikkat çeken Yıldız, üretici kesimin finansal ihtiyaçlarının karşılanması konusunda özel sektör bankalarına büyük görevler düştüğünü dile getirdi.
Yıldız, Şekerbank'ın kuruluş misyonu olarak Anadolulu girişimcinin her zaman yanında olduğunu vurgulayarak selden mağdur olan müşterilerine kredi ödemelerinde her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi. Şekerbank'ın şubelerinin yüzde 62'sinin Anadolu'da bulunduğuna dikkat çeken Halit Haydar Yıldız, 'Şubelerin yüzde 29'u 50 yaş, yüzde 22'si 40 yaş üzerinde. Yani birçoğu yaklaşık yarım asırdır aynı yerde hizmet veriyor' dedi.
Şekerbank Genel Müdür Yardımcısı  Halit Haydar Yıldız, toplam kredi hacimlerinin yarısını esnaf, çiftçi, küçük ve orta boy işletmeler için kullandırılan kredilerin oluşturduğunu söyledi. Yıldız 250 bini küçük işletme ve esnaf, 170 bin çiftçi olmak üzere toplam 420 bin müşterilerinin olduğuna işaret ederek 'Haziran 2011 itibarıyla özel bankaların tarım kredileri yüzde 18 artarken, Şekerbank'ın kredileri  yüzde 23 arttı' diye konuştu.

Türkiye'de çiftçi sayısı artarken ekilebilir tarım arazisi azalıyor
- Tarım bankacılığının sektör açısından önemi nedir?

Tarım sektörünün desteklenmesinin Türkiye ekonomisi açısından büyük önemi var. Maalesef ekilebilir arazilerin büyüklüğü giderek azalıyor. Türkiye'de 1990 yılında 27,856 hektar ekilirken 2010 yılında bu rakam 24 bin 414 hektara geriledi. Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı çiftçi sayısı ise 2001 yılında 2 milyon 187 bin 767 iken, 2010'da 2 milyon 318 bin 506 oldu. Yani bir yandan tarım alanları azalırken bir yandan da nüfusumuz artıyor. Dolayısıyla artan ihtiyaçların karşılanması için verimliliğin artırılması ve bu alandaki yatırımların desteklenmesi gerekiyor. Bankacılık sektörü de üzerine düşen görevi yerine getiriyor. Şekerbank ise Anadolulu girişimcinin, çiftçimizin 58 yıldır  yanında ve her zaman olmaya da devam edecek.

Sahanın ihtiyaçlarına özel ürünler çıkaracağız
- 2012  gündeminizde neler var?

Bir kere çok farklı olmak istiyoruz. Farklı olurken de tamamen sahadan aldığımız güçle yöresel davranabileceğiz. Saha aktivitelerinden aldığımız bilgilerle müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda onlara özel ürünler yapacağız. İşlem değil, ilişki bankacılığı yapacağız.

BANKACILIKTA SICAK İLİŞKİ DEVRİ
- Ziyaretlerinizde ilginç tepkiler alıyor musunuz?

Köylere yaptığımız ziyaretlerde üreticilerimiz çok memnun oluyor. Onlardan çok olumlu geri dönüşler alıyoruz. Geçen sene köylere ben de gittim. Traktörlerin arkasında reflektör yoktu. Reflektör trafik güvenliği açısından çok önemli. Birçok trafik kazası traktörlerde reflektör olmamasından kaynaklanıyor. Hemen reklektör hediye ettik. Sahaya inince onların ihtiyaçlarını daha yakından görebiliyorsunuz. Şubelerde görevli arkadaşlarımız Anadolu'daki müşterilerimiz için çok sıcak bir diyalog içerisinde. Ekiplerimiz müşterininin düğününe, cenazesine gider.

SELZEDELERE DESTEK
- Trakya ve Akdeniz bölgesinde selden zarar gören çiftçilere yönelik bir destek programınız olacak mı?

Şubelerimize gerekli talimatları verdik. Herhangi bir problemden dolayı ödemelerini gerçekleştirmekte zorlanan müşterilerimize gerekli kolaylıkları sağlayacağız. Ancak şu ana kadar aldığımız geri dönüşümlere göre çok ciddi bir problem gözükmüyor.

5 bin köyü ziyaret
- Anadolu bankacılığı kapsamında bugüne kadar kaç ili ve köyü dolaştınız?

Türkiye'yi karış karış gezerek onlarca il, yüzlerce köy dolaşıp müşterilerimizle yüz yüze konuşuyor ve hizmetlerimizi tanıtıyoruz. Bu çerçevede sahanın ihtiyaçlarına özel ürünler geliştiriyoruz. Hasat Kart Anadolu turu kapsamında bugüne kadar 5 bin 43 köy ziyaret ettik. Ve 152 bin 411 çiftçi ile birebir görüştük. İşletme Bankacılığı Anadolu Turu'nda ise 2010 yılında 46 il, 2011 yılında 63 il olmak üzere, toplam 21 bin 625 müşterimizi ziyaret ettik.

Sonradan tarım bankacısı olunmuyor
- Tarım bankacılğı ve küçük işletmeler bazında takibe düşen kredi oranı nedir?

Çok cüzi seviyelerde. Çünkü biz Şekerbank olarak bu işi sağlıklı bir şekilde yapıyoruz. Hem ayrı kredi scoring sistemimiz var hem de  şube müdürlerimiz bu işi iyi biliyor. Personeli yöreden seçiyoruz. Anadolu'da yerel personelle hizmet veriyoruz. Sağlıklı bir şekilde bu işi götürdüğümüz için herhangi bir sorun yaşamıyoruz. Tarım bankacılığı yapmak için sonradan tarım bankacısı olunmuyor.

Küçük işletme kredileri %35 büyüdü
- Çiftçi ve küçük işletme kredileri bu yıl ne kadar büyüdü?

İlk 6 ay itibarıyla baktığımızda yüzde 35 civarında bir büyümemiz var.
- MB'nin TL munzam indirimi  kredi faizlerine yansıyacak mı?
 Tahmin ediyorum yıl sonuna kadar etkisini hissederiz. TL mevduat munzam karşılıklarında yapılan indirim oranında kredilere de yansır.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama