Bankalar 2012'de daha ihtiyatlı olacak

TBB Genel Sekreteri Dr. Ekrem Keskin, bankaların küresel piyasalarda artan riskler nedeniyle daha ihtiyatlı davranacağını belirterek, “Bankalar mevcut risklerini daha iyi yönetmeye konsantre olacak” dedi

Türkiye Bankaları Birliği (TBB) Genel Sekreteri Dr. Ekrem Keskin, risklerin arttığı ortamda Türk bankalarının karlarının düştüğüne dikkat çekerek “Artan riskler, düşen sermaye yeterliliği, kaynak kısıtı ve düşük kar marjı nedeniyle bankalar önümüzdeki dönemde risk alırken daha ihtiyatlı davranacak” dedi.
 
TBB Genel Sekreteri Dr. Ekrem Keskin, birliğin İstanbuldaki genel merkezinde bir basın toplantısı düzenleyerek Türkiiye ekonomisi ve bankacılık sitemine ilişkin üçüncü çeyrek verilerini ve beklentilerini aktardı.
 
KREDİ TALEBİ YAVAŞLAYACAK
 
Bankacılık sektörünün 2012 yılına daha ihtiyatlı girdiğine işaret eden Keskin, sektörün gelecek yıl gündemine ilişkin şunları söyledi:
“Ekonomideki büyüme hızının düşmesi nedeniyle bankaların da bilançosu yavaşlayacak. Kredi talebi yavaşlayacaktır. Bankalar mevcut risklerini nasıl daha iyi yönetirler ona konsantre olacaklar. Özkaynaklarını güçlü tutmaya çalışacaklar. Karlılık acısından iyimser olmak için erken. Kısacası; büyüme, aktif kalitesi ve özkaynak karlılığı bankaların gündeminde yerini alacak.”
 
RİSKLER DAHA İYİ FİYATLANACAK
 
Bankaların aktif ve pasif yönetimine önümüzdeki dönemde daha fazla önem vereceğine işaret eden Ekrem Keskin, sektörün yeni dönemdeki stratejisine ilişkin şunları söyledi:
 
“Aktif tarafında daha yönetilebilir riskler alacak. Bu riskler çok daha iyi fiyatlayacak. Büyüme dönemlerinde bankalar risk profillerini daha da genişletirken, yavaşlama döneminde kredilerin performanslarına daha dikkat edecek. Pasif tarafta kaynakların vade yapısının uzaması önemli. Gelir gider dengesi ile ilgili bankalar karlılık düzeylerini koruyabilmek için hem gelir artırıcı hem de harcamaları kısıcı tedbirlere devam edeceklerdir.”
 
Şube sayısı arttı, çalışan sayısı azaldı
 
TBB Genel Sekreteri Dr. Ekem Keskin, ikinci yarıda ekonomide beklentilerin bozulduğuna işaret ederek gelişmeleri şöyle özetledi:
-Bir yıl öncesinde göre farklı bir ortamdayız. Güven ve risk iştahı azaldı, bekleyişler kısa vadelere geldi. Yatırım ve tüketim kararları beklemeye girdi. Kullanılablilir kaynaklar azkaldı. Kısacası daha az istikrarlı bir döneme girdik.
-Üçüncü çeyrekte Türk bankacılık sisteminin özkaynak karlılığı yıl sonuna gre 2.3 puan azalarak yüzde 14.1’e düştü.
-Vergi sonrası kar ağustos 2011 itibiriyle geçen yıla göre yüzde 16 azaldı.
-Mevduat artışı ve yurtdışından boırçlanma yavaşladı, mevduatın vadesinde yavaş da olsa iyileşme var. Ortalama vade 2.4 aydan 3 aya geldi.
-Mevduatın krediye dönme oranı yüzde 96 ile rekor düzeye çıktı.
-İkinci çeyerğe göre şube sayısı arttı, çalışan sayısı ize azaldı. Son çeyrekte 130 şube arttı, çalışan sayısı 320 kişi azaldı.
 
Bireysel kredilerde vade kısalacak
 
Keskin, son çeyrek beklentilerini ise şöyle aktardı:
-Yüksek kamu borcu olan gelişmiş ülkelerin kredi notlarıındaki düşüş finansal sektörlerdei ssorunlar olumsuz bir ortam yaratıyor.
-Küresel ekonomideki belirsizlik büyümeyi aşağı çekecek.
-Türkiye’de büyüme hızının yavaşlamasını bekliyoruz.
-İç tasarrufların destekleyen politikalara daha fazla önem verilmeli.
-TL munzam karşılıkların 1 yıl vadededaha cazip hale getirilmesini bekliyoruz. 9 ay ve 1 yıllık mevduatı teşvik edecek şekilde oranlar iyileştirilmeli.
-Sektörde rekabet daha güçlü hale gelecek.. Bireysel kredilerde vade kısalacak. 4 yıldan 3 yıl veya daha da altına inebilir.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama