Bankalardan KOBİ’lere destek yağmuru başladı

Bankalar, ekonominin büyük aktörleri küçük ve orta ölçekli işletmeler için kesenin ağzını açtı. Son dönemde birçok bankanın KOBİ’lere yönelik kredi paketlerini uygulamaya sokması dikkat çekiyor.

25 Ekim 2011
BankPozitif:BankPozitif, küçük ve orta ölçekli işletmelere finansman sağlamak üzere 40 milyon dolar tutarında fon anlaşması imzaladı. Banka, Türkiye’de küçük ve orta ölçekli işletmelere finansman sağlamak üzere, yüzde 75’i Overseas Private Investment Corporation (OPIC) tarafından desteklenen, 40 milyon dolar tutarlı bir fonlama sağladı. Citigroup’un tek kreditör ve lider düzenleyici olarak görev yaptığı fonlamada, Citigroup ve OPIC, Türkiye’deki KOBİ kredilerini desteklemek üzere ilk defa bir araya gelmiş oldu. BankPozitif Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Akçakayalıoğlu “Sağladığımız fonlama 7 yıla varan uzun vadeli bir kaynak. Bu kaynakla müşterilerimize mevcut piyasa koşullarında değerli bir katkı sağlamayı hedefliyoruz” diye konuştu.

ING Bank:Selzede KOBİ müşterilerinin mevcut kredi ödemelerini öteliyor. Bu çerçevede yeni kullanılacak kredilerde aylık yüzde 1.20 faiz sunulacak. Masraf ve komisyon alınmazken, maksimum 36 ay vadeyle 100 bin liraya kadar kullanılabilecek kredilerde üç ay ödemesiz dönem imkanı verilecek. Son başvuru tarini 31 Aralık 2011.

Türkiye Finans: Katılım bankacılığının öncü kuruluşu Türkiye Finans, İslam Kalkınma Bankası ile yaptığı 75 milyon dolarlık proje finansman kredi sözleşmesiyle katılım bankaları arasındaki en uzun vadeli krediye imza attı. Bu program, İslam Kalkınma Bankası’nın üretim ve istihdama yönelik uygulamaya aldığı yeni program çerçevesinde ilk kez Türkiye’de uygulanacak. Kredi anlaşması çerçevesinde Türkiye Finans, üretim ve istihdama katkıda bulunan sektörlerde faaliyet gösteren küçük ve orta boy firmalara yönelik 1 ila 10 milyon dolar arasında kredi kullandırabilecek. Bu kapsamda, kredilerde ödemesiz dönemin bitiminden sonra kredi geri ödemeleri 6 aylık taksitler şeklinde yapılabilecek.

Türkiye Finans Genel Müdürü Derya Gürerk “İslam Kalkınma Bankası’nın yeni programı kapsamında alınan ilk ve en uzun vadeli krediye imza atmış olmamız, Türk bankalarının uluslararası gücünü ve itibarını göstermesi açısından büyük önem taşıyor. İmzalanan sözleşme ile Türkiye Finans üretim ve istihdama katkıda bulunan sektörlerde faaliyet gösteren küçük ve orta boy işletmelere ihtiyaçları olan yatırım kredisini uygun maliyet ve şartlarda sunabilecek. Bu kapsamda makina ekipman ve sabit varlıkların alımı, imalatı ve inşaatı için 2 yıl ödemesiz olmak üzere toplam 5 yıl vadeli, uygun maliyetli yatırım kredisi kullandırabileceğiz” dedi.

Finansbank: Banka, turizm sektörüne yönelik olarak hazırladığı ‘Finansbank’tan Turizme Büyük Destek’ yaklaşımı ile KOBİ’lerden büyük işletmelere kadar turizmcilerin finansal ihtiyacına cevap vermeyi amaçlıyor. Finansbank, işletmelerin  ihtiyaçlarını karşılamak üzere çeşitli kredi imkanlarından turizm sigortasına, POS çözümlerinden kredili mevduat hesabına kadar ürün ve hizmetlerini ‘Finansbank’tan Turizme Büyük Destek’te topladı. Finansbank Ticari Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Metin Karabiber, turizm sektöründe faaliyet gösteren KOBİ’lerden büyük işletmelere kadar her büyüklükteki firmaların ihtiyaçlarını analiz ettiklerini ve onlara özel çözümler geliştirdiklerini kaydetti. 8EKONOMİ SERVİSİ

Alternatifbank’tan kadın girişimcilere yönelik bir ilk

Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ve Hollanda Kalkınma Ajansı (FMO), Türkiye’de kadın girişimcilerin sahipliğindeki küçük ve orta ölçekli işletmeler ve KOBİ’lerin finansmanında kullanılmak üzere Alternatifbank’a (Abank) 40 milyon dolarlık kredi sağladı. Kadın girişimciler tarafından yönetilen teşebbüslerin desteklenmesi amacıyla tasarlanan fon, IFC’nin Türkiye’ye bu yapıda verdiği krediler alanında ‘ilk’ oldu. Abank Genel Müdürü Hamit Aydoğan, yenilikçi ürünler sayesinde, iş hayatında yükselme mücadelesi veren kadın girişimcileri desteklemeyi ve ilave olanaklar sunmayı hedeflediklerini vurguladı. Kadın girişimcilerin sahipliğindeki işletmelerin önemine işaret eden Aydoğan, bu işletmelerin ancak yüzde 15’inin banka finansmanına erişiminin bulunduğunu, bu oranı yukarıya çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Aydoğan, her bir girişimciye maksimum 2 milyon dolar kredi verebileceklerini, minimum seviyenin ise bulunmadığını söyledi. Kredinin yüzde 50’sinin KOBİ’lere, yüzde 50’sinin kadın girişimcilere ayrıldığını ifade eden Aydoğan, kadın girişimcilerden fazla talep gelmesi halinde bu oranı artırabileceklerini, hatta yüzde 100’ünü kadın girişimcilere kullandırabileceklerini vurguladı. Aydoğan, 2 yıl geri ödemesiz, 5 yıl vadeli kredinin toplam maliyetinin libor artı 3.25’i bulduğunu söyledi.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama