‘Türk bankacılık sektörünün başlıca sorunu belirsizlik’

Türkiye’nin 14 yıl aradan sonra bir bankacılık lisansı vermesi, yurtdışında yankı buldu.

01 Kasım 2011
İngiliz Financial Times (FT) gazetesi, Lübnanlı Bank Audi’ye lisans verildiğine dikkat çektiği haberinde, Türk bankacılık sektörünün başlıca sorununun belirsizlik olduğu yorumunu yaptı.
FT, “Türkiye, Bank Audi’ye ender bir lisans verdi” başlıklı haberinde, “Türkiye, Lübnanlı Bank Audi’ye 300 milyon dolar kadar sermaye ile bir banka kurmasına yeşil ışık yakarak 10 yılı aşkın süreden beri ilk defa bir banka lisansı verdi” diye yazdı. Bank Audi’nin kararını, Türk - Arap bağlarındaki canlılığın sonucu olduğunu da kaydeden gazete, şu iddiaları sıraladı:
“Ancak bu karar Türk bankacılık sektörünün kârlılığının, kredilerdeki büyük artışlar ve bunun başta enflasyon ile cari işlemler açığı olmak üzere, daha geniş ekonomiye etkisinden kaygılanan yetkililerce baskı altına alındığı bir zamana rastlanıyor. Sonuç olarak analistler, muhtemel olanın sektörün daha genişlemesi değil, sağlamlaşması olduğunu söylüyor.”
Bankacılıkta yeni rejim
FT, son bir yılda, hükümet, Merkez Bankası ve BDDK’nın bankaları, kredideki büyümeyi azaltmaya ikna etmeye çalışarak geçirdiklerini belirttiği haberinde bankacıların sektörün net karının yılın ilk yarısında yüzde 15 düşmesinden yakındıklarını da kaydetti. Gazete, birçok gözlemcinin bankalar için başlıca sorunun yeni rejimin getirdiği belirsizlik olduğunu belirterek şunları yazdı:
“Merkez Bankası, bankalara sağladığı fonları azaltıp faiz oranlarını yüzde 12.5’e çıkartırken politika faizini değiştirmeyerek yüzde 5.75 düzeyinde bıraktı. Daha önce ise banka düşük faiz politikasıyla özdeşleşmişti.”

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama