Halkbank'ın kârı 15 milyar lirayı geçti

Halkbank'ın yılın 9 ayındaki net kârı 1.5 milyar lirayı aştı. Genel Müdür Aslan, "Sektörün izlediği rotada her zaman rüzgârın yönünü iyi hesaplayan ve önde yol alan yarışçılardanız" dedi

02 Kasım 2011

Halkbank'ın 9 aylık kârı 1 milyar 541 milyon lira oldu. Bankanın 3. çeyrek net kârı da geçen yıl aynı döneme göre yüzde 5.9 artışla 503.76 milyon lira olarak gerçekleşti. Bankanın toplam kredileri 2010 yıl sonuna göre yüzde 26, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 36 oranında artış kaydederek 72 milyar liraya çıktı. Özkaynak kârlılığı yüzde 26.2 oldu. KOBİ kredilerinde yüzde 12.2 pazar payı olan bankanın nakdi kredileri ise 2010 yıl sonuna oranla yüzde 24 artarak 55 milyar lira oldu. Açıklamada, kur etkisinden arındırılmış nakdi kredi büyümesi yüzde 19 olarak gerçekleşirken, bankanın 2010 yıl sonunda 72.9 milyar lira olan toplam aktiflerinin 2011 Eylül sonu itibariyle 90.7 milyar liraya yükseldi.

ÖNDE YER ALIYORUZ
Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan, uluslararası piyasalarda dalgalanmanın arttığı bugünlerde, ölçek bankacılığı yapmak yerine küresel ekonomideki gelişmeleri iyi takip ederek Türkiye ekonomisi ve bankacılık sisteminin önceliklerine uygun bir kredilendirme stratejisi izlediklerini söyledi. Aslan, "Halkbank olarak, bankacılık sektörünün izlediği rotada her zaman rüzgarın yönünü en iyi hesaplayan ve en önde yol alan yarışçılardan biriyiz. Kârın sermayeye oranı açısından Türkiye'nin en kârlı bankası olma başarısını devam ettiren bankamız, yılın son çeyreğinde de sürdürülebilir büyümesine devam edecek" dedi. Aslan, kredilerini büyüten bankanın takipteki kredi oranının ilk 9 ayda yüzde 2.9'a gerilediğini söyledi.

KOBİ BANKASI OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ
Aslan, bankanın KOBİ kredilerini de içeren ticari kredilerinin 2011'in 9 ayında 2010'un aynı dönemine göre yüzde 33, yıl sonuna göre de yüzde 23 arttığını söyledi. Aslan, "Halkbank, yüzde 12.2 pazar payıyla KOBİ'lerin bankası olmaya devam ediyor. 'KOBİ'ler bizi tanıyor ve güveniyor. En zor dönemlerinde bile onların yanında yer alıyor, tüm kredi süreci boyunca çözüm odaklı bir yaklaşım sergiliyoruz" dedi.

YABANCI 650 MİLYON DOLAR ALDI
Halkbank'ın yılın ilk yarısında ortaya koyduğu finansal sonuçlar ve sahip olduğu aktif yapısının, banka hisselerinin en fazla yabancı yatırımcı ilgisi çeken hisseler arasında ilk sıralarda yer almasını sağladığını vurgulayan Aslan, eylül ayında yurt dışı piyasalarda büyük düşüşler yaşanırken, yabancı yatırımcıların İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda 650 milyon dolarlık net alım gerçekleştirdiğini belirtti. Aslan, Halkbank'ın yabancı yatırımcıların en fazla tercih ettiği şirketlerden biri olduklarını söyledi.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama