TOBB, Van’a 1 milyon lira bağışladı, faizsiz kredi için 25 milyon lira ayırdı

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Van depreminin yaralarının sarılabilmesi için başlattıkları yardım kampanyasıyla Van’a 1 milyon TL’lik bağışta bulunmanın yanı sıra işletmeler için 25 milyon TL’lik faizsiz kredi desteği vereceklerini açıkladı.

02 Kasım 2011

TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Van depreminin yaralarının sarılabilmesi için başlattıkları yardım kampanyası çerçevesinde Van’a 1 milyon TL’lik bağışta bulunmanın yanısıra işletmeler için 25 milyon TL’lik faizsiz kredi desteği vereceklerini açıkladı. Hisarcıklıoğlu ayni ve nakdi yardım, faizsiz kredi desteği ve acil ihtiyaçlara yönelik kapsamlı bir yardım kampanyası başlattıklarını ifade ederek, işletmeler için 25 milyon TL’lik faizsiz kredi desteği vereceklerini açıkladı.  

İş Bankası aracılık edecek

Türkiye İş Bankası aracılığı ile kullandırılacak kredilerin Van ve depremden zarar gören ilçelerdeki işletmeleri kapsadığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, “İşletmelere dosya masrafı dâhil hiçbir masraf çıkartılmayacaktır. Firmaların bu kapsamda kullanacakları kredilerin faizleri ile diğer yükümlülüklerinin tamamını TOBB karşılayacaktır. Firmalar asgari 10 bin TL, azami 75 bin TL kredi kullanabilecektir” dedi. Hisarcıklıoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın “Van’a Kurban Bağışı Kampanyası”nı da desteklediklerini ifade etti. 

Ayni yardımlar da sürüyor

Hisarcıklıoğlu, depremin hemen ardından ortaya çıkan acil ihtiyaçların karşılanması için TOBB ve Odalar, Borsalar tarafından hızla yardım konvoyları düzenlendiğini ve deprem bölgesine gönderildiğini söyledi. Bu kapsamda 31 Ekim tarihine kadar ihtiyaç sahiplerine ulaştırılan yardımlar arasında 50 deprem evinin yapımına katkı, 75 sobalı çadır, 150 yeni deprem evi için kaynak aktarımı; 34 bin battaniye, 4 bin soba, 2 bin 500 mont, 3 bin bot, 320 bin çocuk bezi, 410 ton su, 350 ton gıda gönderirken bunlara ilaveten TOBB tarafından 600 bin TL’lik muhtelif ihtiyaç malzemesi bölgeye gönderiliyor.

Nakdi yardım 2.5 milyon TL

TOBB Başkanı, 1 milyon TL nakdi yardım yapıldığını, Oda ve Borsaların da TOBB’un ve Başbakanlığın yardım hesaplarına toplam 1.5 milyon TL yardım aktardıklarını ifade etti. Hisarcıklıoğlu, böylece TOBB ve Oda/Borsalardan yapılan toplam nakdi yardım tutarının 31 Ekim 2011 tarihi itibariyle 2.5 milyon TL’ye ulaştığını açıkladı.

Kredi almak için başvurular 30 Aralık’a kadar yapılacak

DEPREM bölgesinde ekonomiyi canlandırmaya yönelik desteklere ihtiyaç bulunduğunu söyleyen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB’un Türkiye İş Bankası ile yaptığı anlaşma ile Van ve Erciş’teki işletmelere faizsiz kredi imkânı sunulacağını açıkladı. Hisarcıklıoğlu, işletmelere dosya masrafı dâhil hiçbir masraf çıkartılmayacağını, kredilerin faiz ve diğer yükümlülüklere ilişkin ödemelerin TOBB tarafından karşılanacağını, firmaların 12 ay vadeli asgari 10 bin TL, azami 75 bin TL kredi kullanabileceklerini açıkladı. 3 ay ödemesiz krediyi firmalar kendi tercihlerine göre 3 aylık ödemesiz dönemden sonra aylık 10 eşit taksitle, ya da üçer aylık 4 eşit taksitle ödeyebilecek. İşletmeler krediye 30 Aralık 2011 Cuma günü mesai bitimine kadar bölgedeki İş Bankası şubelerine başvurabilecek.

Clinton’ı İstanbul’a davet etti

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Washington’da ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile görüştü. Hisarcıklıoğlu, Türk-Amerikan İlişkileri Konferansı’nda açılış konuşması yapmak üzere bulunduğu Washington’da, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’la bir araya geldi. Hisarcıklıoğlu, görüşmede Clinton’a Türkiye, Afganistan ve Pakistan arasında Ekonomik İşbirliği İçin İstanbul Forumu’nun 6. toplantısı hakkında bilgi verdi ve bu ülkelerden kadın girişimcilerle yapılacak toplantıya davet etti. Hisarcıklıoğlu, 2 Aralık 2011’de gerçekleşecek “Yeni Başlangıç İçin Ortaklıklar Zirvesi” hakkında da Clinton’a bilgi verdi.

Van’a kapalı spor salonu da yapılacak

DEPREM bölgesinde sosyal yaşamın normale dönmesi, özellikle çocukların ve gençlerin depremin yol açtığı olumsuz etkileri atlatması açısından çok önemli olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, TOBB’un 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası sponsorluğu çerçevesinde Türkiye Basketbol Federasyonu ile spor salonu yapılması konusunda bir anlaşma yaptığını ve TOBB’un finanse ettiği kapalı spor salonunun Van’da yapılması kararının alındığını açıkladı. Toplumun her kesimini temsil eden 145 meslek örgütü, sendika konfederasyonu ve derneğin destek verdiği Birliğe Çağrı Platformu’nun, da yardım kampanyası başlattığını söyleyen Hisarcıklıoğlu, yardımların Başbakanlık AFAD hesaplarına aktarılacağını söyledi.


En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama