Gerçekten para basıyormuş

ATM enflasyonuna son vermek için uygulamaya konulan 'Ortak ATM Projesi' bankalar için gelir kapısı haline geldi. Başka bankaların kartlarından alınan komisyonlar tavan yaptı. Para çekme 5 liraya kadar çıktı. Sadece bakiye görüntülemek için 1 lira komisyon isteniyor

03 Kasım 2011

İki yıldır uygulanan ve tüm banka kartlarının her ATM'de çalışmasını sağlayan Ortak ATM Projesi bankaların yeni gelir kapısı oldu. Geçen yıl 704, 2011'in ilk üç çeyreğinde ise 560 milyon lira para çekme işlemi yapılan ATM'lerde komisyonlar tavan yaptı. Ağırlıklı olarak para çekme işlemi yapılan ATM'lerden bankalar 4-5 lira arasında bir komisyon alıyor. Müşteri hesap bakiyesini öğrenmek için 1 lira ödüyor. Makbuz isterse de 50 kuruş alınıyor. Böylece, kendi hesabının bulunduğu banka yerine başka bir bankanın ATM'sinden 50 lira çekmek isteyen vatandaştan toplamda 6.5 lira kesiliyor. Ortak ATM uygulamasının ilk başladığı dönemde bankalar ortalama 2 lira gibi bir komisyon alıyordu. Son aylarda bu rakam 5 liraya fırlayınca bankanın günlük getirisi de yüzde 10'a çıktı. Böylece, Merkez Bankası'nın aldığı önlemlerle artan maliyetler vatandaşın sırtına yüklendi.

ATM SAYISI AZALMADI
Uygulamanın temel amaçlarından biri olan ATM enflasyonunun azaltılması da sonuç vermedi. Tam tersine 2009'da 23 bin 800 olan ATM sayısı 2011 üçüncü çeyrek itibariyle 31 bin 393'e çıktı. Toplam banka kartındaki sayı ise 2009'da 64 milyonken bu rakam 2011'in üçüncü çeyreği itibariyle 78 milyona kadar ulaştı.

Hesap bakiyesini öğrenmek bile 1 lira
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK) yayınladığı verilere göre bakiye sormaya bile komisyon alınıyor. Bir mudi başka bir bankanın ATM'sine gidip bakiyesini öğrenmek istediğinde 1 lira ücret ödüyor. Bazı bankaların BDDK rakamlarıyla ATM'deki rakamlar arasında iki kat fark bulunuyor.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama