Yapı Kredi tüketici ve KOBİ kredilerinde büyüdü 9 aylık kârı 1.6 milyar liraya çıktı

Yapı Kredi Bankası, 30 Eylül 2011 tarihli konsolide finansal tablolarına göre yılın ilk dokuz ayında 1 milyar 653 milyon TL net kâr elde etti.

04 Kasım 2011

Yılın ilk dokuz aylık döneminde ortalama özsermaye karlılığı yüzde 21 olarak gerçekleşen Yapı Kredi’nin toplam aktif büyüklüğü ise 2010 yılsonuna göre yüzde 25’lik artışla 116 milyar TL’ye ulaştı. Üçüncü çeyrek finansal tabloları ile ilgili açıklama yapan Yapı Kredi Bankası Genel Müdürü Faik Açıkalın, 2011 yılı için öngördükleri büyüme ve karlılık hedeflerine paralel olarak yol aldıklarını belirtti. Kredi büyümesinin yavaşladığı üçüncü çeyrekte bireysel ve KOBİ segmentlerinde hedefledikleri performansa eriştiklerini söyleyen Açıkalın, sağlam likidite ve fonlama pozisyonlarını da koruduklarını sözlerine ekledi.
Kredilerin payı yüzde 59
Yılın ilk dokuz ayında tüketici kredilerinde yüzde 28, KOBİ kredilerinde yüzde 37 büyüme kaydettiklerini, kredi kartları alanında da lider konumlarını sürdürdüklerini belirten Açıkalın şöyle devam etti: “Kredilerimizin toplam aktiflerimizdeki payı yüzde 59’a ulaştı. Toplam kredilerimiz yılın ilk 9 ayında sektöre paralel yüzde 25 artışla 67 milyar 827 milyon TL’ye ulaştı. Büyümenin kaynağı ağırlıklı olarak TL cinsinden tüketici kredileri ile KOBİ kredileri oldu. Yabancı para kredilerde ise enerji projeleri başta olmak üzere proje finansmanına odaklandık. Bu çerçevede ülkemiz ekonomisine  4 milyar dolarlık kredi sağladık.”
Mevduat tabanını ilk 9 ayda, yüzde 19 artışla 65 milyar 855 milyon TL’ye çıkardıklarını da belirten Açıkalın, ayrıca haziran ayında gerçekleştirdikleri 1 milyar TL’lik 175 gün vadeli yerel para cinsinden bono ihracına ek olarak ekim ayında vadeyi 368 güne çıkaran 150 milyon TL’lik bir ihraç daha gerçekleştirdiklerini hatırlattı.
26 yeni şube açtı
Yapı Kredi, yılın ilk 9 ayında 26 yeni şube açarak toplam şube sayısını 894’e çıkarttı. 2011 Eylül sonu itibariyle, Türkiye’nin beşinci büyük şube ağına sahip Yapı Kredi, 2.615 ATM ile de beşinci sırada yer alıyor. Mobil bankacılık alanında da yenilikçi uygulamalar ve hizmetlerle hızla büyüyen Yapı Kredi’de Eylül 2011 itibarıyla şube dışı kanallarının toplam bankacılık işlemlerindeki payı yüzde 77’ye ulaştı.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama