İş Bankası Avrupa'da beşledi

İş Bankası Avrupa'da beşinci, dünyada 16'ncı şubesini Bulgaristan'da açtı. Genel Müdür Adnan Bali, "Hedefimiz orta vadede bölgesel oyuncu olmak" dedi

05 Kasım 2011

Avrupa'da yaşanan bankacılık krizi Türk bankacılarına iyi bir yatırım iklimi yaratırken, İş Bankası Avrupa'da beşinci şubesini Bulgaristan'da açtı. İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, "Bulgaristan Balkanlar'daki ilk şubemiz. Önümüzdeki ay da Rusya'da satın aldığımız Bank Sofia'nın açılışını gerçekleştireceğiz" dedi. Bankanın bin 180 şubeye ulaştığını söyleyen Adnan Bali Erbil, Bahreyn, Londra şubeleri ile Çin ve Mısır temsilciliklerindeki uluslararası faaliyetleri yürütmeye devam ettiklerini vurguladı.

TÜRKİYE DAHA RAHAT
Bali, merkezi Almanya'da bulunan İşbank GmbH'nin bu ülkede 12 şubesinin bulunduğunu, ayrıca Hollanda, Fransa ve İsviçre'de de yer aldıklarını belirterek İş Bankası'nın yayılma politikasıyla ilgili şu bilgileri verdi: "Türkiye'nin Bankası olarak tarif ediyoruz kendimizi. Türkiye'nin Bankası, iş zenginliğimiz içinde bakıldığında Türkiye sınırlarına hapsedilecek durumda olamaz. Dolayısıyla bu, Türkiye'nin Bankası kavramıyla da çelişmez. Bölgesel güç, bölgesel banka olma hedefiyle bu stratejiyi izliyoruz." Adnan Bali, İş Bankası'nın şubeleşme atağını Türkiye'nin ekonomik ortamının iyileşmesi, Amerika'nın notunun düşürülmesi ve Avrupa'da yaşanan borç sorunu sonucu Türkiye'nin olumlu anlamda küresel piyasalardan ayrışmasına bağladı. Bali, "İlk defa kriz döneminde Türkiye dış piyasalara göre daha rahat bir dönem geçiriyor. Birçok gösterge de bu durumu destekliyor. Kriz sürecinden korunmada en önemli faktör olduğunu düşündüğüm kaldıraç kullanımı, yani gerek kamu gerekse finans sektörü ve hane halkının daha az borçlu olması Türkiye'yi ayrıştırdı" şeklinde konuştu.

450 MİLYON $'LIK YATIRIM
İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince ise, Trakya Cam Bulgaria'nın bugüne kadar 400 milyon dolarlık yatırım yaptığını hatırlattı. Binin üzerinde istihdam sağladıklarını ve Bulgaristan'da üretilen camın yüzde 90'ını ihraç ettiklerini kaydeden Özince, 450 milyon dolarlık ek yatırım planladıklarını de olduğunu ifade etti.

Üçüncü çeyrek kârı 1.8 milyar TL
İş Bankası'nın üçüncü çeyrek solo net kârı 327.38 milyon lira olarak gerçekleşirken, net kârı da 1.8 milyar lira olarak gerçekleşti. Bankanın bu dönemde net faiz gelirleri ise yüzde 3 gerileyerek 1.05 milyar lira olarak gerçekleşti. Dokuz ay sonundaki kredi ve alacakları ise yüzde 33 artışla 2010 sonundaki 64.23 milyar lira seviyesinden 85.43 milyar liraya yükseldi.

Atatürk'ten 100 yıl sonra bankası da Bulgaristan'da'
İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, Bulgaristan'daki İşbank GmbH'nin açılışında, Atatürk'ün 1914'te Sofya'da askeri ataşe olduğunu hatırlatarak "Yaklaşık 100 yıl sonra da Atatürk'ün kurduğu İş Bankası olarak Bulgaristan'dayız" dedi. Özince, en büyük yatırımcısına bile vize konusunda sıkıntı yaratan Bulgaristan'a seslendi: "Yatırımlarımız sürecek, yeter ki devlet önümüzü açsın. Bulgaristan'daki üçüncü yatırımımızı hayata geçirdik."

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama