Ziraat'ten 1.5 milyar lira net kâr

Ziraat Bankası, 3. çeyrekte 1.5 milyar lira net kâr açıkladı. Genel Müdür Aydın, sermaye kârlılığını geliştirmenin en önemli gündem maddeleri olduğunu söyledi

16 Kasım 2011

Ziraat Bankası, üçüncü çeyrekte 1 milyar 489 milyon lira net kâr açıkladı. Sonuçları değerlendiren Genel Müdür Hüseyin Aydın, üçüncü çeyrekte nakdi kredilerde yüzde 3 artış ve menkul kıymetler portföyünde yüzde 5 daralma sonucunda toplam aktiflerinde yüzde 3 küçülme ile dengeli bir bilanço yönetimini tercih ettiklerini söyledi. Aydın, bu şekilde bilanço optimizasyonunu hedeflediklerini ifade etti. 9 aylık dönemde kur etkisi hariç yıllık yüzde 25 kredi büyüme hedefi ile uyumlu olarak toplam nakdi kredi stokunda yüzde 20.1 büyüme kaydettiklerini belirten Aydın, "Nakdi kredilerdeki büyümemiz sektör ortalamasının altında olmasına karşın ana misyonumuz olan tarım ve tarıma dayalı sanayiye destek vermeye en yüksek kredi büyümesini bu sektörde gerçekleştirerek devam ettik. Bunun özellikle ülkemizde tarım ve tarıma dayalı sanayinin gelişmesi ve ekonomik büyümeye daha fazla katkı sağlaması yolunda önemli olduğunu düşünüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

VERİMLİLİK ÖNEMLİ
Ziraat Bankası'nın ana yönetim stratejisi olan sürdürülebilir kârlılık ve verimlilik içinde büyümeyi hedeflediğini dile getiren Aydın, açıklamasında şunları kaydetti: "Net kârımız, eylül sonu itibariyle 1 milyar 489 milyon lira olarak gerçekleşti. Kârlılık, özkaynak yönetiminde önemli bir husustur. Özellikle yüzde 15 seviyelerinde olan sermaye karlılığımızı geliştirmek önümüzdeki önemli gündem maddeleri arasında yer alıyor. Sürdürülebilir özkaynak büyümesini sağlıklı aktif büyümesinin bir gereği olarak görüyoruz. 2010 sonu itibariyle yüzde 4.3 olan net faiz marjımız, eylül sonu itibariyle yüzde 3.6 olarak gerçekleşti. Net faiz marjının yanı sıra bankanın karlılığında önemli bir rol oynayan faiz dışı gelir/gider yönetiminde önemli iyileştirmelerin yapılmasına yönelik çalışmalarımız devam ediyor."

TASARRUF TEŞVİKİ
Etkin kaynak maliyeti yönetiminde önemli bir mesafe alındığına ve kaynak çeşitliliğini artırmak yönünde çalışmalara başlandığına dikkat çeken Aydın, kaynak çeşitliliği ve derinliğinin maliyet ve faiz riski yönetiminde oldukça büyük bir etkiye sahip olması nedeniyle önem verdikleri konular arasında yer aldığını belirtti. Bu yönde, farklı alanlarda çalışmalar başlatıldığını bildiren Aydın, ayrıca, bankanın, müşterilerine sunduğu ürün ve hizmetlerini, tasarrufu da teşvik edecek şekilde zenginleştirmeyi hedeflediğini kaydetti. Aydın, "Bu özellikle, bizim gibi tasarrufun kıt bir kaynak olduğu büyüme ülkelerinde önem arz etmektedir" görüşünü dile getirdi. Aydın, bireyselden kurumsal bankacılığa geniş bir müşteri segmentine değer öneren evrensel ve dengeli bir bankacılık anlayışını esas kılmak amacıyla sektörün en iyi uygulamalarının dikkate alındığını söyledi.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama