HSBC'den Deniz'e 3 milyar sterlin

Krizdeki Dexia'nın kârlı iştiraki Denizbank'a ilk teklif HSBC'den geldi. Skynews haber ajansının iddiasına göre HSBC, Denizbank'a 3 milyar sterlinlik teklifte bulundu

22 Kasım 2011

Avrupa'daki bankacılık krizi nedeniyle zor günler yaşayan Dexia'nın vitrine çıkardığı Denizbank'a ilk teklif HSBC'den geldi. Skynews editörü Mark Kleinman'in haberine göre İngiliz HSBC, Denizbank için 3 milyar sterlin (8.6 milyar lira) teklif verdi. 8.6 milyar liralık teklife karşın bankanın piyasa değeri 7.948 milyon lira. Uluslararası Dow Jones'un üyelerine servis ettiği habere göre bankaya piyasa değeri üzerinden yüzde 8.3 fazla fiyat verildi. Denizbank için HSBC tarafı teklifle ilgili bir açıklamada bulunmazken Avrupa'yı etkisine alan krizde Dexia'nın kârlı olmasına rağmen satışa çıkardığı Denizbank için HSBC'nin adı geçiyordu. HSBC'nin CEO'su Stuart Gulliver, mayıs ayında maliyetlerini kısma doğrultusunda Rusya'dan çıkma kararı almış ve var oldukları bazı pazarlarda büyümelerini sürdüreceklerini açıklamıştı. CEO Gulliver, bankanın büyümek için doğrudan yatırım yapmayı planladığı ülkeler arasında Singapur, Brezilya, Meksika ve Türkiye'nin de yer aldığını belirtmişti. Gulliver, Türkiye'de perakende bankacılığı genişletmeyi düşündüklerini söylemişti.

KÖRFEZ'DEN ÜÇ TALİP
Denizbank için satış süreci devam ederken talipler arasında da sıkı bir rekabet olacağı kesin. Türkiye'de banka almayı her fırsatta açıklayan Sberbank Denizbank ile ilgilenmediğini açıklasa da Körfez'den ilgi sürüyor. Denizbank'ın satış sürecinde Katar Emiri Al Thani'nin yarı yarıya hissedar olduğu Qatar National Bank (Katar Ulusal Bankası) resmi olarak ilgilendiğini açıkladı. Ardından Birleşik Arap Emirlikleri'nin en büyük özel bankası Mashreq Bank'ın CEO'su Al-Grurair bankayla ilgilendiklerini söyledi. Körfez'den gelen ilgi devam etti ve geçtiğimiz ayın sonunda da Dexia'nın satış için Bank of America, Merrill Lynch ve White & Case firmalarını görevlendirdiği Denizbank ile Kuveytli KIPCO'nun CFO'su Pinak Maitra Türkiye'de büyümek istediklerini dile getirmiş ve Denizbank'ı işaret etmişti.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama