İş Bankası ‘tasarruf harekâtı’ başlattı

Türkiye’deki tasarrufların yüzde 52’sinin mevduattan oluştuğunu belirten İş Bankası Bireysel Bankacılıktan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sezen, müşterilerine harcarken tasarruf yapabilecekleri ürünler sunarak tasarruf bilincini geliştirmeyi hedeflediklerini söyledi

22 Kasım 2011

Türkiye ekonomisinin temel problemlerinden olan tasaruf açığı bankaların müşterilerine sundukları ürünlerde de öne çıkmaya başladı. Bu konuda bir çalışma başlatan İş Bankası, ‘tasarruf harekatı’ adını verdiği ürünleriyle müşterilerinin uzun vadeli tasarruf eğilimini artırmayı planlıyor. Konu hakkında bilgi vermek için bir basın toplantısı düzenleyen İş Bankası Bireysel Bankacılıktan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Sezen, tasarruf oranlarının GSYH’ye ‘Gayri safi yurtiçi hasıla) oranının, krizlerin etkisiyle, 1990 yılındaki yüzde 21.6 seviyelerinden yüzde 12’li seviyelere doğru yaklaştığı söyledi.

İş Bankası’nın müşterilerinin tasarruf bilincini geliştirmelerine yönelik ürünlere önem verdiğini belirten Sezen, tasarruflara katkı sağlamak için özellikle kredi kartları üzerinden kampanyalar başlattıklarını bildirdi.
İnsanları harcarken tasarrufu da kapsayan ürün ve hizmetlere yönelttiklerini belirten Yalçın Sezen, toplumsal bilincin bu yönde gelişmesi halinde tüketim ve tasarruf dengesinin oluşabileceğini ifade etti.

Kumbara Fon büyüyor
Tasarrufların 2010 sonu itibariyle yüzde 52’sini mevduatların oluşturduğunu belirten Sezen, İş Bankası olarak tasarrufları artırmak için harcarken tasarruf yapılmasını teşvik etmek amacı ile kredi kartlarından faydalanmaya başladıklarını ve buna yönelik ürünler geliştirdiklerini kaydetti. Kredi kartı üzerinden uygulanan bu ürünleri kumbara fonu, üstü kalsın ve bireysel emeklilik hesabı olarak açıklayan Yalçın Sezen, kumbara fonu kampanyasından 20.000 yatırımcının faydalandığını ve 31 Ekim 2011 itibariyle toplam yatırımcı sayısının 223.424 adede ulaştığını bildirdi. Sezen kumbara fonunun portföy büyüklüğünün ise 264 milyon lira olduğunu belirtti. Sezen, kumbara fonunun A tipi fonlar içindeki pazar payının tutar bazında yüzde 14, yatırımcı sayısı bazında ise yüzde 76 olduğunu açıkladı.

Bireysel emeklilik kampanyası
Diğer bir kampanya olan “üstü kalsın” ile de kredi kartı dönem borcu önceden seçilen bir üst tutara yuvarlanarak, yuvarlamadan oluşan farkın yatırım fonunda değerlendirilmesinin sağlandığını belirten Yalçın Sezen, bu kampanya kapsamında 15 Kasım itibariyle 85.000 talimat alındığını söyledi. Yalçın Sezen, Türkiye’de 2010 yılı itibariyle bireysel emeklilik sistemindeki fonların GSYH’ye oranının yüzde 2.3 ile yüzde 67.1 olan OECD ortalamasının oldukça altında olduğuna işaret ederek, bireysel emeklilik katkı payının ödenmesi için kredi kartından talimat verenlere avantajlar sağlayan bir kampanya başlattıklarını belirtti.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama