Bankalardan "sır" itiraz!

Yeni tasarıya göre milletvekilleri "Ticari sır, banka sırrı ve müşteri sırrı"na ulaşabilecek Meclis oturumlarında paylaşabilecek

24 Kasım 2011

Türkiye Bankalar Birliği; Ticari Sır, Banka Sırrı ve Müşteri Sırrı Hakkında Kanun Tasarısına ilişkin itirazlarını bir yazıyla TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonuna iletti.

Yazıda, banka ve müşteri sırrı kavramı, Bankacılık Kanununda detaylı olarak düzenlendiği için, başka bir yasa ile banka ve müşteri sırrı konusunda düzenleme yapılmasının doğru olmadığı; Bankacılık Kanunu sistematiğinin muhafazasının daha doğru olacağı belirtildi.

Sırların talep edilebileceği geniş katılımlı Meclis oturumlarında, milletvekilleri dışında da katılımcı bulunabileceğinden, sırların muhafazasının oldukça güç olacağı ifade edilen yazıda, ''Sırların korunamaması bankaların güvenilirliğine büyük zarar verecektir. Ayrıca sır kapsamındaki bilgilerin milletvekillerince öğrenilmesi, siyasi partiler ve milletvekilleri arasında gerginliğe ve karşılıklı suçlamalara neden olabilecektir'' denildi.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama