Türkiye Merkez Bankası'nı örnek alacağız

42 yıllık Kaddafi rejiminin son bulmasıyla Libya, küllerinden doğuyor. Libya Merkez Bankası Başkanı Sadiq Abd al-Kabeer, Türkiye'yi örnek aldıklarını söyledi

28 Kasım 2011

42 yıllık Kaddafi rejimini bitiren bağımsızlık savaşının ardından Libya küllerinden yeniden doğuyor. Ülke bir çok alanda yeniden yapılanma için kolları sıvadı. Yeniden yapılanma sadece savaşta zarar gören binalardan oluşmuyor. Ülkenin ekonomik yapısı da yeniden şekillenecek. Bu yeni şekli verecek isimlerden biri olan Merkez Bankası Başkanı Sadiq Abd al-Kabeer geçtiğimiz gün ikili temaslarda bulunmak için Türkiye'deydi. İstanbul'da ekonomi yetkilileriyle görüşmeler yapan Libya Merkez Bankası Başkanı Sadiq Abd al-Kabeer, Türkiye'yi örnek aldıklarını söyledi. "Bildiğiniz gibi Libya'daki bankacılık sistemi bir takım güçlükler yaşadı. Yeni değil bu. 42 yıldır var" diyen Kabeer, bankacılık sistemine yeni bir şekil vereceklerini belirtti.

BAŞÇI İLE GÖRÜŞTÜ
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ile görüşen Kabeer, "Bankacılık sistemini yeni bir ekonomik vizyon çerçevesinde yapılandırmaya çalışıyoruz. Herkes Türkiye'nin ekonomide yaptıkları ve Merkez Bankası'nın attığı adımları iyi görüyor. Bölgesel ve uluslararası anlamda atılan adımlar ve gelişme ortada. Biz de bu nedenle dikkatli bir şekilde inceliyoruz. Takip etmemiz için iyi bir örnek. Erdem Başçı ile bir görüşme yaptık. Çok verimli bir görüşme oldu. Libya Merkez Bankası'nın yeniden dizaynı için görüşmeler oldu. Bir toplantı daha yapacağız" dedi.

TÜRK FİRMALARI YENİ LİBYA'DA BÜYÜK ROL OYNAYACAK
Türki ye'den savaşta büyük destek aldıklarını söyleyen Kabeer, "Tıbbi, gıda ve finansal anlamda birçok yardım yapıldı. Bence bu nedenle daha iyi ve şeffaf bir ilişkimiz olacak. Türk firmaları, özellikle de inşaat şirketleri büyük rol oynayacak Libya'nın yeniden yapılandırılmasında" diye konuştu.

'BANKALARINIZ SAĞLIKLI'
Türkiye'de bankacılık sisteminin iyi durumda olduğunu dile getiren Kabeer, "Büyüyen ve sağlıklı bir yapı var. Bu nedenle Libya'dan Türkiye'ye sermaye akışı da olur. Neden olmasın?" dedi. Libya'da yeni yasanın çıkmasını beklediklerini belirten Kabeer "Aynı zamanda yasaya ilave bir bölüm eklenerek İslami Bankacılık'ın da önünün açılmasını sağlamaya çalışıyoruz. Şu anda 100 milyar dolar rezerv var" diye konuştu.

YENİDEN YAPILANMA SİTE DEN BAŞLADI
Libya Merkez Bankası'nın internet istesi aslında yaşanan süreci özetliyor. Sitenin girişinde 'yapım aşamasında' yerine 'Bu site geliştirme ve yeniden yapılandırma altındadır' ifadesi kullanılıyor.


En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama