Bankacı attırmayız

BDDK Başkanı Bilgin bankaların yabancı ortaklarına 'personel uyarısı' yaparak, "Eleman çıkarmayı hoş karşılamayız" dedi

02 Aralık 2011

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin bankaların Avrupalı ortaklarının paylarını satmaları durumunda yeni alıcıların personel çıkarmasına izin vermeyeceklerini söyledi. Active Academy tarafından düzenlenen Finans Zirvesi'nde konuşan Bilgin, "Krizdeki ülkelerdeki bankalar, Türkiye'deki iştiraklerini elden çıkarmayı düşünüyorlarsa, bu bankalara talip olanların satın alacakları bankalardaki personelin istihdamını muhafaza etmeleri konusunda aşırı hassasız. Alıcıların bazı maliyet hesaplarıyla eleman sayısında indirim ya da toplu eleman çıkarma gibi öngörülerin hiç hoş karşılanmayacağını sizlere iletmek istiyorum" dedi.

KâRA DİKKAT
Bu yıl da kâr dağıtımına dikkat edeceklerini söyleyen Bilgin, bir banka şubesi amirinin müşterisine rakip bankayla ilgili asılsız haberler söylediğine yönelik duyumlar aldıklarını hatırlattı. Bilgin, "Bundan sonra o bankaların alacağı aksiyonu takip edeceğiz" dedi.

TÜRKİYE KOTA SİSTEMİNDEN FAYDALANACAK
IMF Türkiye Temsilcisi Marc Lewis, "Kota sistemi ve oy paylaşımı devam ediyor. Bu, önümüzdeki yıl tamamlanırsa Türkiye bundan en çok fayda sağlayan ülkelerden biri olacak, çünkü kota payında artış gözlemleyebilecek" dedi.

YILLIK AİDATTAN BEN DE RAHATSIZIM
KENDİSİNİN de telefonuna gelen banka mesajlarından rahatsız olduğunu belirten Bilgin, şöyle dedi: "Kredi kartına çok fahiş ücret, yıllık aidat alınmasından rahatsızım. Kriz dönemlerinde gereksiz yere bazı bankaların firmaların üstün e g i t m e s i n d e n hepimiz rahatsısız. Bunları hep beraber dile getiriyoruz." Bilgin, bu ve benzer konularda düzenleme yapmaya devam edeceklerini söyledi.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama