Ziraat'ten Halk Bankası'na teklif

Yurt dışı iştiraklerini satma kararı alan Ziraat, hangi bankasını Halk Bankası'na satma kararı aldı?

06 Aralık 2011

Yurt dışı iştiraklerini satma kararı alan Ziraat, Makedonya'daki Skopje'yi Halk Bankası'na teklif etti. Yönetim, prensipte anlaştı.

Bir gecede 13 genel müdür yardımcısının 11'ini görevden alan Türkiye Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, rotasını yurt dışına çevirdi. Bankayı daha kârlı hale getirmek için yurt dışında bulunan bankalarını ve şubelerini mercek altına alan Aydın, büyüme potansiyeli ve stratejik olmayan iştiraklerini satma kararı aldı. Ziraat Bankası, bu karar doğrultusunda ilk olarak Makedonya'da bulunan A.D. Skopje Bank'ın satılmasını öngördü.

Ancak Ziraat Bankası'nın Makedonya'daki bankası, yabancı damata gitmeyecek. Ziraat yönetimi, Makedonya'daki bankanın, yine bu ülkede IK Bank'ı satın alan Halk Bankası'na satılmasının doğru olacağını düşündü. Halk Bankası yönetiminin de, bu fikre sıcak baktığı bildirildi. Hatta, Makedonya bankasının satışı konusunda iki bankanın yönetiminin prensipte anlaştığı da gelen bilgiler arasında.

Toplam üç şubesi bulunuyor
Satış işleminin ise gerekli izinlerin alınmasının ardından 2012 yılında tamamlanması planlanıyor. Halk Bankası'na satılması planlanan Ziraat Banka A.D., 2008 yılından itibaren banka statüsünde faaliyet göstermeye başladı. Bankanın halen Makedonya'da 3 şubesi bulunuyor. Üç şubeye rağmen tüketici kredi pazarından yüzde 5 pay alan bankanın sermaye yeterlilik rasyosunun yüzde 74 olması dikkat çekiyor. Bankacılık kesimi uzmanları, A.D Skopje'nin Halk Bankası tarafından satın alınmasıyla Makedonya'nın en güçlü bankalarından birisi haline geleceği tahminlerini yapıyor.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama