Şahenk: Avrupa ağrı kesicilerle durumu idare etmeye çalışıyor

Türk-Alman İş Konseyi Başkanı Ferit Şahenk, Avrupa’nın cerrahi müdahaleden kaçınıp ağrı kesicilerle durumu idare etmeye çalıştığını belirterek, yatırımları Türkiye’ye kaydırmanın zamanının geldiğini ifade etti

08 Aralık 2011

Doğuş Holding Yönetim Kurulu ve Türk-Alman İş Konseyi Başkanı Ferit Şahenk, Avrupa’nın kronik ve hızlı bir hastalığa yakalandığını belirterek, “Cerrahi müdahaleden kaçınıp ağrı kesicilerle durumu idare etmeye çalışıyor” dedi. II. Türk-Alman İşbirliği ve Yatırım Konferansı’nda konuşan Şahenk şunları söyledi:
“Böyle bir ortamda hangi işbirliği ve yatırımdan söz ediyorsunuz gibi bir soruyla karşılaşsak, hiçbirimiz bu soruyu yadırgamayız. Ancak bu soru ilk bakışta göründüğü kadar makul değil. Avrupa’da yaşanmakta olan, gittikçe kötüleşeceği belli olan krizin bu noktaya gelmesinde işbirliğinin hızlı ve etkili gerçekleşmemesi yatıyor. İşin içinde hassas siyasi dengeler, yapısal sorunlar ve farklı kamuoyu baskıları olduğu malum. Kronik ve hızlı ilerleyen bir hastalığa yakalandığınızı biliyorsunuz. Cerrahi müdahaleden kaçınıp ağrı kesicilerle durumu idare etmeye çalışıyorsunuz. Çok daha ciddi operasyona maruz kalacağınızı ildiğiniz halde kaçınmaya devam ediyorsunuz. Eli kolu bağlı bir şekilde beklemek doğru değil.”

‘Türkiye’ye yatırım zamanı’
Özel sektör açısından bakıldığında işin başa düştüğünü ifade eden Şahenk, “Alman yatırımcı dostlarımızın artık Avrupa dışına odaklanmasının, bu konuda radikal kararlar almanın zamanı geldi. Çok daha stratejik hareket etmekten bahsediyorum. Operasyonları, yatırımları Türkiye’ye kaydırmanın zamanı geldi” diye konuştu. Şahenk şöyle devam etti:
“Avrupa’da işler yolundayken Türkiye’nin inişli çıkışlı olduğu dönemlerde ileri sürülebilecek bahaneler vardı. Ama artık durum çok farklı. Türkiye süratli gelişim ve değişimiyle artık daha dinamik. Bugün Türkiye’de toplam nüfusun neredeyse yarısı aktif Facebook kullanıcısı. Bunların yarıdan fazlası internete mobil cihazlarla erişim sağlıyor. Türkiye’deki özel girişim sermayesi yatırım tutarı son 6 yılda yaklaşık 100 kat artarak 10 milyar dolara yükseldi. Yükselen piyasa kavramı Türkiye’yi yeterince açıklamaya yetmiyor. BRICS kavramının yaratıcısı olan Jim O’neill kısa bir süre önce hızlı büyüyen ekonomiler diye yeni bir kategori tanımladı. Çok yüksek verimlilik artışı potansiyeli taşıyan dinamek ülkeler.”
‘Ar-Ge üssü olabilir’
“Türkiye, Alman yatırımcı dostlarımızın Ortadoğu’nun diğer ülke faaliyetleri için yönetim, lojistik ve Ar-Ge üssü olabilir” diyen Şahenk şöyle devam etti: “Çok yakında kapsamlı bir yeniden yapılanma sürecinin başlayacağını düşünüyorum. Türk şirketlerinin birçok bölge ülkesinde özellikle inşaat sektöründe ciddi bir deneyimi var. Finans, enerji, telekomünikasyon gibi alanlarda da Türk-Alman ortaklığı büyük sinerji yaratacaktır.”

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama