Meclis'te İş Bankası kavgası

Sabah'ın gündeme getirdiği İş Bankası'ndaki CHP hissesi haberleri TBMM'deki bütçe görüşmelerine damga vurdu. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, dünyada bankası olan tek partinin CHP olduğunu belirterek, "Her biriniz bankersiniz" dedi. Grup Başkanvekili Elitaş da anayasada değişiklik istedi

10 Aralık 2011

İş Bankası tartışması önceki gün Meclis Genel Kurulu'nda yapılan bütçe görüşmelerine damga vurdu. AK Parti Grubu adına konuşan Genel Başkan Yardımcısı Bülent Gedikli'nin 'CHP'nin İş Bankası hissesi sahipliğiyle' ilgili açıklamaları iktidar ile anamuhalefet temsilcileri arasında sert tartışmalara yol açtı. SABAH gazetesinde çıkan haberleri gündeme getiren Gedikli, CHP'li milletvekillerine "5 katrilyon sizin piyasa değeriniz. İş Bankası'ndan dolayı. Sizden başka dünyada bankası olan tek bir parti yok. Tek parti sizsiz. Üç tane bankanız var. Aldığınız temettüleri de ilgili kurumlara aktarmıyorsunuz. Şu banka hisselerinizi devredin artık" diye seslendi.

BANKERSİNİZ?
İş Bankası-CHP ilişkilerinin masaya yatırılacağını anlatan Gedikli, şöyle konuştu: "Bakın birkaç gündür yayın yapılıyor. İş Bankası toplantı tutanakları yayınlandığında göreceğiz. Bakalım İş Bankası üzerinden CHP hangi siyaseti yapmış. Siz böyle bir siyaset yapıyorsunuz. Her biriniz bir bankersiniz farkında mısınız?" Bankanız var. Yok mu? Siz partisi 1 trilyon kayıptan dolayı, kayıp trilyon öyle eskilere özgü değil. Size de özgü."

CHP'den itiraz
Gedikli'nin sözleri üzerine kürsüye çıkan CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi de AK Partililerin İş Bankası'yla ilgili eleştirilerine "Bu hisselerin piyasa değeri sıfırdır. Kar payı olmayan bir hisse senedine kim ne kadar para verecektir? Buraya polemik yapmak için çıkmak için bile altyapı birikim lazım. Polemik yapılır ama hazırlıksız çıkarsanız polemik bile yapamazsınız. 8 yaşındaki çocuklara saygısızlık etmeyelim. Keşke büyükler o çocuk yanlarını muhafaza edebilseler" şeklinde yanıt verdi.
Özince gazeteleri yalanladı kafalar karıştı
Geçtiğimiz hafta kendilerine bankanın ortağı CHP'nin değil eski başbakanlardan Tansu Çiller'in siyasi baskı kurduğu yönünde açıklama yapan İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince haberlerin yer aldığı Habertürk ve Vatan gazetelerini yalanladı. Haberlerin yayınlandığı tarihten üç gün sonra yani 6 Aralık'ta gazetelere tekzip gönderdi. Özince'nin tekzibi Habertürk'te yer buldu. Tekzipte Özince, Rusya'da gazetecilere yaptığı değerlendirmede Çiller'in adını kullanmadığını belirtti. Özince dün de Akşam, Taraf ve Dünya gazetelerine verdiği röportajda 'kredi baskısı' haberlerinin doğruyu yansıtmadığını belirterek, "Zaten o dönemde Ankara Yenişehir Şube Müdürü'ydüm. Kredilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı değildim. Dolayısıyla öyle bir bilgiye sahip değilim. Bilip de gizleyecek konumda değilim" dedi.

TARİHLERİ Mİ UNUTTU?
Özince Erol Evcil'e ilk kredi verildiği tarihte şube müdürü olduğunu söylerken, arşivler Özince'nin sözlerinden daha farklı bir duruma işaret ediyor. Erol Evcil'e verilen kredilerle ilgili olarak daha önce Başbakanlık Teftiş Kurulu raporu ve TBMM tutanaklarına yansıyan bilgilere göre, Evcil'in şirketlerine ilk krediler 1994 sonundan itibaren verilmeye başlandı. Buna karşın, Özince'nin genel müdür yardımcılığı görevine atanması Mayıs 1994'e rastlıyor. Yani Özince krediler verilirken genel müdür yardımcılığı görevini yürütüyordu. Bu da halen bankanın yönetim kurulu başkanı olan Özince'nin tarihleri karıştırdığını gösteriyor.

Davadan kurtuldu
Özince bu yalanlamayla Tansu Çiller'in avukatlarının dava açmasından ve Erol Evcil ile ilgili yürütülen soruşturmadan kurtulmuş oldu. Ancak 15 yıl sonra hiç gündemde olmayan bir iddiayı durduk yere gündeme getiren gazete ve gazeteciler, Nesim Malki cinayeti davasıyla ilgili asılsız haber yapmaktan hukuksal sorumlulukla karşılaşma riskine girdiler.

'Anayasada ve SPY'de değişiklik yapılsın'
AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş da İş Bankası ile ilgili Genel Kurul'daki tartışmalara katıldı. Meselenin siyasi partiler kanununa aykırı olduğunu söyleyen Elitaş "Ancak Atatürk'ün vasiyetine saygıdan dolayı kimse bunu dile getirmemiş. 12 Eylül'de mahkemeyi kazanmış, hisseleri almışsınız. Türkiye'nin en büyük kredi kurumunun yönetiminde olmak ve kredi dağıtılırken burada olmak herhalde yeni Anayasa'da ve Siyasi Partiler Yasası'nda (SPY) düzenlenmelidir" dedi.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama