Faizler çok yükseldi hızla gerileyebilir

Denizbank Başekonomisti Saruhan Özel, Türkiye’de faizlerin çok yükseldiğine dikkat çekerek, bant sisteminde yüzde 5.75 ile yüzde 11- 12 arasında olan faizin suların durulması halinde hızla gerileyebileceğini söyledi

15 Aralık 2011

Kadife Şahin/Finans Sohbetleri

Denizbank Başekonomisti Saruhan Özel, Türkiye ekonomisinde makro ekonomik dengeler itibariyla ciddi bir risk görünmediğini, dünyanın içinde bulunduğu sıkıntıların Türkiye’ye altın tepsi içinde bir fırsat sunduğunu söyledi. Avrupa’nın içinde bulunduğu durumdan ötürü Türkiye’de medya, ekonomistler ve Merkez Bankası da dahil otoritelerin gereksiz efkâr pompaladığını söyleyen Özel, “Avrupa’da euro deli gömleğinden ötürü rekabet gücünü kaybeden ülkeler bu sorunlarını aştıklarında alın terimizle kazandığımız pazarları gereksiz küçültmemiz yüzünden tekrar onlara vermiş olmaktan pişmanlık duyacağız” dedi.
Türkiye’nin yılda en az yüzde 5’in üstünde büyümesini sürdürmesi halinde İtalya, İspanya, Yunanistan gibi şu anda kendi sıkıntılarıyla uğraşan ülkelerin önüne geçebileceğini belirten Saruhan Özel, geçmişte kendisinin cari açık dengesine dayanan büyümeye karşı olmasına karşın, bugün Türkiye gerçeklerinin cari açığını sürdürebileceğini ve otoritelerin de bunu yapması gerektiğini söyledi.
Merkez Bankası’nın bant sistemiyle aslında yüzde 5.75 olması gereken faizi yüzde 11 - 12’ye çektiğini, bu nedenle şu anda Türkiye’de faizin çok yüksek olduğunu belirten Özel, faizlerin hızla gerilemesinin de ihtimaller içinde olduğunu, bant sisteminin buna dayandığını söyledi.

Özel, sorularımızı şöyle yanıtladı:

* Türkiye AB’den nasıl etkileniyor?

Avrupa liderleri rekabet gücünü artırmaya yönelik hiç birşey açıklamadılar. Biz 2001 yılı kriz sonrasındaki temizlenmemizin inanılmaz mirasını yiyoruz. Bunu negatif anlamda söylemiyorum. Hem miras kalabilir hem de iyi çalışıyor olabilirsiniz. Hem iyi çalışıyoruz hem de inanılmaz iyi bir mirasımız var. Ne tarafa bakarsanız bakın fazla bir risk görünmüyor. Cari açık dengesi de buna dahil.

* Seneye ne olur?

Belirsizlikler var. Medyamız, biz ekonomistlerin bazıları, otoritelerimiz, başta Merkez Bankamız olmak üzere efkâr pompalıyoruz.
Ben bunun tam aksini savunuyorum, aslan gibi Türkiye ekonomisi yapısal sağlamlığına güvenmelidir, testlerden değil gerçeklerden iyi çıktığını görmelidir, otoritemiz bunları desteklemelidir. Türkiye ekonomisi rakiplerimizin geride kaldığı, yeniden yapılanmaya çalıştığı ve bunun için büyük fiyatlar ödediği ve acılar çektiği bir dönemi çok iyi değerlendirip doğru yerlere yatırım yapmaktan vazgeçmemelidir. Böyle bir fırsatı kaçırmamalıyız. Tam tersine dünyanın bize altın tepsi içinde sunduğu bir fırsat var. Bizim bunu aşırı efkarlanarak, korkarak kaçırmamamız lazım.


‘Ekonomi boğdurtulmamalı’

* Türkiye ne kadar büyüyebilir?


Yüzde 5 - 7 aralığı bizim potansiyelimizdir. Türkiye ekonomisi tarımdan reel sektöre, kayıtdışı ekonomiden kayıtlı ekomiye geçmek ve istihdam yaratmak için yılda yüzde 5’in üzerinde büyümek zorunda.
Bunu yapmadığımız zaman toplumsal olarak sıkıntı yaşayacak bir ülkeyiz. Dolayısıyla bizim bu istihdamı yaratmamız engellenmemeli. Bugün yaşananlardan gereksiz yere endişelenmemeliyiz. Bugün cari açık Türkiye’de şarttır, mecburidir ve Türkiye’nin bugün altın tepside sunulmuş bu fırsatı değerlendirmek için mecburen vermek zorunda olduğu, yönetmek zorunda olduğu bir sorunudur. Ben önümüzdeki yıl için Türkiye’deki herkes kadar kötümser değilim. Ama çok fazla endişelenip büyümemizi yüzde 1 - 2’lere indirirsek birşey diyemem. Türkiye önümüzdeki yıl bütün bu belirtilen sorunlara rağmen en az yüzde 4 - 5 büyüyecek bir yapıdadır. Böyle olması da otoriteler tarafından sağlanmalıdır. Ekonomi boğdurtulmamalıdır.

‘Enflasyon ilk çeyrekte düşer’

* Türkiye’de faiz yüksek mi?

Faizler şu anda çok yüksek. Türkiye’de reel faiz yüzde 4 - 5 civarına, nominal faiz de yüzde 11 - 12 civarında. Merkez Bankası yüzde 5.75 ile 12.5 arası diyor ama sonuçta faiz bunun en tepesinde.
Neden bant sistemi?, bunun esprisi şu; Merkez Bankası, “Benim faizim yüzde 11 - 12 ama gelecekte yüzde 5.75’e de gelebilir” diye bir mekanizma yaratmak istiyor. Ama dürüst olalım bugün Türkiye’de yüzde 5.75 olan faiz yüzde 11 - 12’ye çıkarılmıştır. Dolayısıyla olay durulursa bizim faizimiz de hızlı bir şekilde aşağı inebilir. Enflasyon da kurlar durulduktan sonra önümüzdeki yıl ilk çeyrekten sonra hızla gerilemeye başlayacak. Faizler de önümüzdeki yıl hızla düşecektir, biraz fazla artmış durumda.

‘Euro bir deli gömleği’

* AB krizden nasıl çıkar?

Avrupa’daki olay krizin son merhalesi. Bu iş çözüldüğü zaman kriz son darbesini yemiş olacak. Şu anda dünyanın en büyük derdi Avrupa. Kriz dediğiniz şey zarardır. Bu paraları kaybedenler zararları bir an evvel bölüşmeli. Hiç bir zaman bu zararları ben yazmayayım derseniz pislik devam eder. Yol yakınken Yunanistan’ı bir an önce dışarı çıkarmaları lazım. Avrupa’nın içinde olduğu kriz bir ödemeler dengesi krizi. Olay euro’ya girdikten sonra AB’deki bazı ülkelerin rekabet gücünü kaybetmiş olmalarıdır. Euro deli gömleği. Bu deli gömleği bütün bölgeyi zapt etti. Bazı Avrupa ülkelerinin, özellikle güney ülkelerinin rekabet güçlerini kaybetmelerinden dolayı yaşanan bu krizi çözmelerinin tek yolu bu deli gömleğini patlatmalarıdır. Yoksa çözüm bütçe politikalarını tamir etmek veya mali entegrasyon değil.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama