KOÇ’TAN GAYRİMENKUL ATAĞI

Koç ailesi mensupları bu hafta 3 ayrı gayrimenkul yatırım şirketi kurdu. Rahmi Koç 3 şirkete de ortak. Şirketlerin faaliyet alanı her tür inşaattan gayrimenkul alım - satımına kadar geniş bir yelpazeyi kapsıyor

21 Aralık 2011

Koç ailesi, Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç’un önderliğinde gayrimenkul alanında yatırım atağına kalktı. Koçlar bu hafta 3 gayrimenkul yatırım şirketi birden kurdu.
Şirketler yurtiçi ve yurtdışında her nevi gayrimenkulü almak - satmak ve turizm gibi amaçlarla yatırım yapmanın yanı sıra her tür inşaat faaliyetine de olanak sağlıyor. Koç ailesinin bu hafta kurduğu şirketler Nakkaş Gayrimenkul, Avas Gayrimenkul ve Temel Gayrimenkul.
Nakkaş ve Avas daha önce kurulan aynı isimdeki Koç şirketlerinin yeni bir yapıyla devamına işaret ediyor. Temel Gayrimenkul ise Koç ailesinin iki kuşağını bir araya getiren yeni bir yatırım aracı olarak öne çıkıyor.

Baba - oğul şirketi
Yeni şirketlerden ikisi Rahmi Koç ve oğlu Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç’a ait. Bu şirketlerden ilki 2 milyon 750 bin lira sermayeli ‘Nakkaş Gayrimenkul Yatırım ve Danışmanlık Limited’.
Nakkaş Gayrimenkul’ün yüzde 99’u Mustafa Koç’a ve yüzde 1’i Rahmi Koç’a ait. İkinci şirket ‘Avas Gayrimenkul Yatırım ve Danışmanlık Limited’. Yine 2 milyon 750 bin lira sermayeli olan bu şirketin ise yüzde 99’u Rahmi Koç’a ve yüzde 1’i de Mustafa Koç’a ait.

Üç kardeş bir arada...
Koç ailesi mensuplarının hep birlikte kurduğu üçüncü şirket ise ‘Temel Ticaret ve Gayrimenkul Yatırım Limited’. 5 milyon 500 bin lira sermayeli bu şirketin ortakları ise Rahmi Koç (% 24.7 hisse), ablası Semahat Arsel (% 24.75 hisse), kızkardeşi Suna Kıraç (% 21.09 hisse), Rahmi Koç’un oğulları Mustafa Koç (% 8.49 hisse), Ömer Koç (% 8.49 hisse) ve Ali Koç (% 8.53 hisse) ile Suna Kıraç ve İnan Kıraç çiftinin kızı İpek Kıraç (% 3.94 hisse).

Anonim’ Nakkaş da var

Yeni kurulan üç şirket de ‘limited’ olmasıyla dikkat çekiyor. Koç ailesi bu yıl temmuzda da ‘Nakkaş Gayrimenkul’ ile ‘Avas Gayrimenkul’ adlı iki anonim şirket kurmuştu. Bu hafta kurulan şirketler, temmuzda kurulanlarla aynı isimleri taşısalar da hem ortakları, hem yapıları farklı. Temmuzda kurulan anonim şirket Nakkaş Gayrimenkul’e Rahmi Koç, Semahat Arsel, Mustafa Koç, Ömer Koç ve Ali Koç ortak.
Avas’ta ise ‘Rahmi M.Koç ve mahdumları’ şirketi, Rahmi Koç ve 3 oğlu ortak durumda. Anonim şirketler en az 5 ortak, limited şirketler en az 2 ortakla kuruluyor. Pay devri hariç limited şirketlerin idaresinin daha rahat olduğu biliniyor. İki şirkette de yeni bir yapılanmaya gidildiği dikkat çekiyor.


En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama