Aydın: Türkiye krizde ayrıştı

Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın, Türkiye'nin krizde ayrıştığını belirterek, "Türkiye ekonomisi ve bankacılık sektörü önemli sınavlar verdi" dedi

24 Aralık 2011

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Hüseyin Aydın, dünyadaki krizin devam ettiğini, ne zaman sonuçlanacağına ilişkin somut veri bulunmadığını ancak bu süreçte Türkiye ekonomisi ve bankacılık sektörünün önemli sınavlar verdiğini söyledi. Aydın, "Bugün büyümeye ve istihdama olan katkımızı devam ettiriyoruz. Türkiye'nin ayrıştığını ve bu ayrışmanın süreceğini biliyoruz. İnşallah 2012 yılı da bizim sektör için olumlu bir yıl olacaktır" dedi. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'la gerçekleştirdikleri toplantıda tasarrufun artırılması konusu üzerinde yoğun olarak durduklarını kaydeden Aydın, bu konuda birtakım önerilerini ekonomi yönetimine sunduklarını belirtti.

8 MİLYAR LİRALIK YÜK
Toplantıda TBB bir de sunum yaptı. Düzenlemelerin bankalara getirdiği ek yükün toplamının 8 milyar TL (Zorunlu karşılık artışı 4 milyar TL, zorunlu karşılıklara faizin sıfır olması 1.2 milyar TL, ihtiyaç kredisi genel karşılık oranı 1.2 milyar TL, kredi kartları asgari ödeme oranı değişikliği 500 milyon TL, şube harcı 500 milyon TL, fon yönetim ücretlerinin düşürülmesi 400 milyon TL, sermaye maliyeti 200 milyon TL, Tasarruf Mevduatı Sigorta 68 milyon TL) olduğu belirtildi. Kredi kullanımında yurtiçi bankaların ve TL'nin ağırlığının arttığı vurgulanan sunumda uzun vadeli finansman kaynaklarından elde edilen gelire düşük stopaj uygulanması istendi. Bankalar, zorunlu karşılıklara faiz istedi. Bankacılık sektörünün büyümeye katkısının sürmesi için özkaynakların güçlü olması gerektiğine vurgu yapılan sunumda tasarrufların artırılarak daha uzun vadeye yayılmasının özendirilmesi istendi.

Zorunlu karşılığa faiz
Uzun vadeli finansman kaynaklarından elde edilen gelirlere daha düşük stopaj uygulanması istenen sunumda, "Uzun vadeli finansman kaynaklarınınbanka bonosu ve tahvilleri zorunlu karşılık oranları daha düşük tutulmalı. Ortauzun vadeli kredilerin ticari finansmanında kullanılacak kaynaklardaki maliyetler zorunlu karşılık indirimi yoluyla azaltılmalı. Zorunlu karşılıklara faiz ödenmeli" denildi.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama