Bank Audi: İştahımız daha da arttı, ilk şube eylülde açılır

BDDK’dan 12 yıl sonra ilk lisans alma şansını yakalayan Bank Audi’nin ilk şubesi eylül ayında açılacak. Bank Audi’nin Türkiye’deki bankasının kurucu ortağı Freddie Baz, “Türkiye pazarında operasyona başlamayı dört gözle bekliyoruz. İştahımızda azalma yok aksine daha da arttı. Bankamızın 3 kilit ismi de Türk olacak” dedi.

02 Ocak 2012

BANKACILIK Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan (BDDK) 12 yıl aradan sonra ilk kez bankacılık lisansı alma şansını yakalayabilen Lübnan’ın en büyük bankası Audi’nin iştiraki olduğu Saradar Grubun CFO’su Freddie Baz, “Bank Audi olarak Türkiye pazarına girme konusundaki kararlılığımız devam ediyor. Lisans alımından sonraki yasal süreç içinde çalışmalarımızı son sürat yürütüyoruz. Bazen 30 kişilik heyetler halinde İstanbul’da çalışıyoruz. Window East Maslak’ta 1000 metrekarelik ofis kiraladık. İlk şubemizi de Eylül 2012’de açacağız. BDDK’dan lisans alındıktan sonra 8 aylık süre içinde operasyona başlamak gerekiyor. Intertek şirketi ile anlaştık. Intertek’in özel olarak hazırladığı yazılım ile bankanın bilişim altyapısını oluşturduk” dedi.

Beyin avcısı çalışıyor

Yazılım ile ilgili programın denenmeye başladığını belirten ve Bank Audi’nin Türkiye’deki bankasının kurucu ortakları arasında yer alan Baz, şöyle konuştu: “Biz çıkan haberlerin nedenini anlayamıyoruz. BDDK’nın bizi unuttuğu, Türkiye pazarına girmek konusunda isteğimizi kaybettiğimiz yönündeki iddiaların hiç bir dayanağı yoktur. Türkiye pazarına girmek konusunda her zamankinden daha iştahlıyız. Dört gözle operasyona başlayacağımız günü bekliyoruz. Şu ana kadar sadece bankanın insan kaynakları politikası ve yönetim kadrosunun özelliklerine ilişkin prensip kararları aldık. Biz bir Türk bankası olmak istiyoruz. Türkiye’de faaliyet göstereceğimize göre, Türklerle çalışacağız. Bir banka için kilit olan üç pozisyonu da Türk bankacılar arasından seçeceğiz. Bankanın CEO’su, finans işlerini yürütecek CFO’su ve operasyonlarını yürütecek COO’su Türk olacak. Bu üç pozisyonu belirlemek için uluslararası bir beyin avcısı (head hunting) şirketi ile kısa süre önce anlaştık. Yönetim kadrosu için kısa liste oluşturduk. Şubat ayında bankanın üst yönetim kadrosunun az çok şekillenmiş olmasını planlıyoruz. Orta düzey yönetici ve diğer çalışanların işe alınması için ise, Türkiye’de bir insan kaynakları şirketi ile anlaştık. Görüşmeleri o şirket yapıyor.”

Çok sayıda mesaj geliyor

Çok mesaj aldıklarını vurgulayan Baz, şunları anlattı: “Kimi mesajlar iş arayanlardan geliyor. Daha çok orta düzey yönetici seviyesi ya da iş hayatına yeni başlayacak gençlerden geliyor. Bulunduğu ilde şube açılmasını isteyen müşteriler ve ofis kiralamak isteyen mal sahiplerinden de mesajlar alıyoruz. Şu ana kadar BDDK ve sektördeki temaslarımızdan çok olumlu izlenimler edindik. Lübnan iyi bankacılarıyla ünlü bir ülke. Ancak sanıyorum Türkiye’de bankacılık alanında işgücü kalitesi bizden de iyi.”

Türkçe isim için liste hazırladık

BDDK’dan lisans alındıktan sonraki süreçte yapacakları işleri bir takvime bağladıklarını kaydeden Freddie Baz, şunları anlattı: “2012’nin üçüncü çeyreğinden önce operasyonlara başlayacağız. İlk etapta İstanbul’da şubeleşmeye başlayacağız. Çok özel 10 lokasyonda ilk şubelerimizi açacağız. 12-18 ay içinde 10 şubeye ulaşmayı planlıyoruz. Bankamıza isim için liste hazırlıyoruz. İsmi Türkçe olacak. Finans sektörünü çağrıştıran bilinen bir isim alacak.”

6 milyar dolar nakdimiz var

BANK Audi’nin 6 milyar dolar nakit pozisyonu olduğunu kaydeden Freddie Baz, “Türkiye’ye dönük iş planlamamızı yaptık. Sektöre bazı sürprizlerle girmeyi planlıyoruz. Şu anda çok yüksek kalitede olan finans hizmetlerini daha iyi vermek üzere altyapımızı hazırlıyoruz. Bunun dışında bazı sürprizlerimiz de olacak. BDDK’ya Türkiye pazarına her hangi bir büyüklükte bir nakit getirmek gibi bir söz vermiş değiliz. Ancak nakit pozisyonumuz oldukça kuvvetli. 6 milyar dolar likit durumdayız. Bunun gerektiği kadarını Türk şirketlerinin emrine sunacağız” dedi. Bank Audi ekim ayında 300 milyon dolar sermaye karşılığı Türk Lirası sermayeli mevduat bankası kurulması için 12 yıl aradan sonra BDDK’dan lisans almıştı. Bankanın kurucu ortakları arasında, Audi s.a.l.-Audi Saradar Group, Audi Saradar Private Bank s.a.l.,Raymond W. Audi, Samir N. Hanna, Freddie C. Baz bulunuyor.


En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama