Bireysele teşvik ve mevduatta ‘vadeye göre’ stopaj martta

Ekonomi yönetimi, yüzde 12’ye kadar gerileyen ve cari açığa karşı önemli adımlardan biri olarak görülen tasarruf miktarının artırılması için bir paket üzerinde başlattığı çalışmada, özellikle bireysel emeklilik sistemine (BES) yeni teşviklerin getirilmesi ile mevduatta vadeye göre stopajı kademelendirip, daha uzun vadeli mevduata düşük stopaj uygulaması üzerinde duruyor.

10 Ocak 2012

Ekonomi yetkilileri, bu çalışmaların mart sonuna kadar tamamlanmasını bekliyorlar. Hükümetin, 2012-2014 dönemini kapsayacak Orta Vadeli Programı’nda da tasarruf miktarını artıracak adımlar atılacağı belirtilmişti.

Yüzde 15 stopaj uygulanıyor
Reuters’a bilgi veren bir ekonomi yetkilisi, mevduatta vade ayrımı yapılmaksızın halen yüzde 15 oranında stopaj uygulandığını, bunun kademelendirilmesi üzerinde durulduğunu belirterek, “Geçmiş yıllarda da uygulanan ve zaman zaman gündeme gelen bir öneriydi. Şimdi  ekonomi yönetimi bunu değerlendiriliyor.
Daha uzun vadeye düşük stopaj uygulanarak, mevduatın vadesinin uzatılması mümkün olabilir” dedi. Bankalar Birliği Genel Sekreteri Ekrem Keskin, geçen yıl üçüncü çeyrekte mevduatın  vadesinin yavaş da olsa uzadığını, ortalama vadenin 2.4 aydan 3 aya geldiğini ifade etmişti.


Bir başka ekonomi yetkilisi, uzun vadeye düşük stopaj uygulanması konusunda henüz verilmiş net bir kararın bulunmadığını ancak, sektörden bu yönde bir talep bulunduğunu belirterek, “Genel  hatlarıyla makul bir talep. Uygulamanın etkilerinin analiz edilmesi gerekiyor. Uygulanırsa nasıl kademelendirilecek onun iyi tespit edilmesi gerekir” dedi. Tasarruf paketi kapsamında bireysel emeklilik sistemine bazı teşvikler getirilmesinin de değerlendirildiğini kaydedildi.
 

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama