TL'ye güvenen için büyük fırsat

Dövizdeki spekülasyona inanmayıp TL'de kalmayı seçen yatırımcı için fırsat sezonu açılıyor. Hazine bu hafta iki ihaleyle dünyanın en cazip tahvillerini satışa sunacak

16 Ocak 2012

Avrupa'daki kriz ve dövizdeki spekülasyona rağmen TL'yi güvenli gören geleneksel yatırımcı için fırsat haftası başlıyor. Yılın son çeyreğinde faizlerin yükselmesinin ardından Hazine ilk büyük borçlanma ihalelerini bu hafta düzenliyor. Bu hafta 14 ay ve 6 yıl vadeli 2 ayrı tahvil ihalesi yapılacak.

REKOR GETİRİ
Satılan kâğıtların getirisi yıllık yüzde 11 civarında bileşik faiz vaat ederken, bu rakam hem mevduat faizinden daha yüksek hem de yılsonu enflasyon hedefine göre yaklaşık 6 puanlık reel getiri sunuyor. Bu rakam dünyada faizlerin sıfırlandığı bir dönemde görülmemiş bir getiri anlamını taşıyor. Bankacılar sadece bireysel ve kurumsal yatırımcılardan değil, yabancılardan da ihaleye katılım bekliyor. Hazine 20 Mart 2013 itfalı TL cinsi kuponsuz tahvilin ilk ihracıyla 24 Ocak 2018 itfalı TL cinsi 6 ayda bir kupon ödemeli değişken faizli tahvilin yeniden ihracını bu 2 ihaleyle gerçekleştirecek. Ayrıca 23 Ocak'ta 27 Ocak 2016 itfalı TL cinsi 6 ayda bir kupon ödemeli sabit kuponlu devlet tahvili ile 21 Temmuz 2021 itfalı TL cinsi 6 ayda bir kupon ödemeli, TÜFE'ye endeksli tahvili de yeniden ihraç edecek. Son olarak ise 24 Ocak'ta 4 Aralık 2013 itfalı gösterge tahvilin yeniden ihracı ve 12 Ocak 2022 itfalı TL cinsi 6 ayda bir kupon ödemeli sabit kuponlu tahvilin ilk ihracı ile ocak ayı borçlanma programı tamamlanmış olacak.

HAZİNE BONOSU NASIL ALINIR?
Bireysel yatırımcılar bir bankanın internet sitesi ya da herhangi bir şube hazine bonosu alabiliyor. Yatırım hesabı bulunan bireysel yatırımcı istediği miktarda bono talimatını bankaya verebiliyor. Getirisini hesaplatarak istediği kağıdı alabiliyor. Bonoyu satarak parasını geri alabiliyor.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama