Ekonomi yavaşlıyor ilk uyarı inşaata geldi

Ekonomide yavaşlama dönemine girildiğini belirten Şimşek, “İnşaat sektörünün istihdam yaratma kapasitesinin bir miktar zayıflama riski sözkonusu” dedi

17 Ocak 2012

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, geçen yılın tamamında merkezi yönetim bütçe giderlerinin 313 milyar 302 milyon lira, faiz hariç bütçe giderlerinin 271 milyar 90 milyon lira olduğunu, merkezi yönetim bütçe gelirlerinin 295 milyar 862 milyon lira, genel bütçe vergi gelirlerinin ise 253 milyar 765 milyon lira olarak gerçekleştiğini bildirdi.
Şimşek bu sonuçlara göre, 2010’da 40 milyar 81 milyon lira olan merkezi yönetim bütçe açığının 2011 yılında yüzde 56.5 oranında azalarak 17 milyar 439 milyon liraya düştüğünü söyledi. 2011 yılında dünyada ve Türkiye’de yaşanan ekonomik gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Bakan Şimşek, “Euro Bölgesi borç krizinde en kötü geride kaldı diyebiliriz. Son dönemde ABD’de reel ekonomiye ilişkin rakamlar oldukça iyi. Bu da sınırlı iyimserlik getiriyor” dedi.

‘TL’de rekabet gücü arttı’
İşsizlik verilerine değinen Şimşek, “İşsizlikte yüzde 9.1’lik bir rakam bile son 10 yılın en düşük rakamlarından biri. Ekonomide bir yavaşlama sürecine giriyoruz. İnşaat sektörünün istihdam yaratma kapasitesinin bir miktar zayıflama riski söz konusu. Cari açık 2011’de ciddi şekilde arttı. Cari açık milli gelirin yüzde 10’u civarında olacak. Ekonomide iç talep daha makul düzeylere doğru geriliyor. TL’deki rekabet gücünün arttığını görüyoruz” diye konuştu.

‘Enflasyon yılsonunda düşer’
Enflasyonu da olumsuz makroekonomik göstergeler arasında değerlendirmek gerektiğini dile getiren Şimşek, 2011 yılında geçici de olsa TL’deki değer kaybının ve ekimde yapılan bazı vergi artışlarının, enflasyon üzerinde olumsuz etkisi olduğunu söyledi.
“Enflasyon, yılın ilk çeyreğinde muhtemelen bir miktar daha yükselebilir ama yılın sonuna doğru tekrar Merkez Bankası’nın hedeflerine paralel şekilde bir enflasyon görünümü öngörüyoruz” diyen Şimşek, bu öngörünün nedeni olarak iç talebin daha makul düzeylere dönmesini, kurdaki düzeltmenin tekrarlama ihtimalinin zayıf olmasını ve global emtia fiyatlarında yaşanan “şokun” enflasyon rakamlarından çıkmış olacağını gösterdi.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama