Katılım bankaları : Krediyi kesmeyiz

Katılım bankaları 2012'de esnaf ve KOBİ'lere müjde verdi. TKBB Başkanı Yahşi, "Biz yağmurlu havada şemsiyeyi kapatmayız" diyerek kredileri kesmeyeceklerini söyledi

18 Ocak 2012

Yüzbinlerce esnafın POS cihazlarına ilişkin vade ve komisyon oranlarını artırıp kredileri geri çağırmaya başlayan mevduat bankalarına karşılık katılım bankaları "Krediyi kesmeyiz" mesajı verdi. Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) Başkanı ve Albaraka Türk Genel Müdürü Fahrettin Yahşi, katılım bankalarının kriz dönemlerinde kredileri erken çağırmadığını ve volatilitenin arttığı dönemlerde de faiz oranlarını artırmadığını belirterek, "Popüler tabirle katılım bankaları yağmurlu havada şemsiyeyi kapatmazlar" dedi. Katılım bankalarının ekonomik dalgalanmalara karşı firmaların mali bünyelerini koruyup desteklediğini anlatan Yahşi, şöyle konuştu: "Çalışma esaslarımız gereğince başlangıçta müşteriyle hangi koşullarla anlaşılmışsa, sözleşme sonuna kadar kredi şartlarında herhangi bir değişiklik katılım bankaları tarafından yapılmıyor. Finansman maliyeti başlangıçta sabitleniyor. Bu da belirsizliği ortadan kaldırma ve geleceğe dair plan yapabilme anlamında önemli bir avantaj. Topladığımız kaynağı da reel sektöre aktarıyoruz, böylece finansman imkânı, süreklilik arz ediyor."

KREDİDE % 20'Yİ ZORLARIZ
Katılım bankalarının kredilerini 2011 Kasım sonu itibarıyla 2010 yıl sonuna göre yüzde 19 oranında artırarak, 32 milyar liradan 38 milyar liraya ulaştırdığını belirten Yahşi, "Henüz kesinleşmeyen Aralık ayı verileriyle birlikte artış oranının yüzde 20'yi zorlayacağını öngörüyoruz" dedi.

En çok inşaata kredi verdik
2011 yılı kasım sonu verilerine göre, katılım bankalarının ağırlıklı olarak nakdi ve gayrinakdi fon kullandırdığı sektörlerin, inşaat, ticaret, tekstil ve gıda sektörleri olduğunu dile getiren Yahşi, "2011 Kasım sonu itibariyle, inşaat sektörüne toplam 14.8 milyar lira, ticaret ve perakende sektörüne 6,5 milyar lira, tekstil sektörüne 3.8 milyar lira, gıda sektörüne ise toplam 2.5 milyar lira nakdi-gayrinakdi fon kullandırılmıştır" dedi.

Dolar 1.83 TL'yi gördü
Dolar dün euro/dolar paritesi ve yabancı girişleriyle 12 Aralık'tan bu yana en düşük seviyesi olan 1.84 TL'nin de altına geriledi. Kur gün içinde 1.83 TL'yi gördü ancak daha sonra bir miktar yükselerek yeniden 1.84 TL seviyesine çıktı. Hazine ihalesinin başarılı performansı ve Euro Bölgesi'ndeki gelişmeler de İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na olumlu yansıdı. Borsa banka hisselerindeki alımlarla yüzde 1.39 yükselerek günü 53 bin 529 puandan kapattı.

Hazine iyi başladı
Hazine yeni yılın ilk TL tahvil ihalelerini yaptı. İki ihalede 4.58 milyar liralık borçlanma gerçekleşti. Bankacılar ihale sonuçlarını "iyi bir başlangıç" olarak yorumladı. 14 ay vadeli 20 Mart 2013 itfalı kuponsuz tahvilin ilk ihracında 2.6 milyar TL'si ROT'a satış (Rekabetçi Olmayan Teklif) olmak üzere toplam 3.7 milyar TL'lik net iç borçlanma gerçekleştirildi. 11.2 milyar TL'lik net teklifin geldiği ihalede yıllık bileşik faiz yüzde 10.94 oldu. 6 yıl vadeli, 24 Ocak 2018 itfalı 6 ayda bir kupon ödemeli değişken faizli tahvilin yeniden ihracında 250 milyon TL'si ROT'a satış olmak üzere toplam 867.8 milyon TL'lik net iç borçlanma gerçekleştirildi. İhaleye 4.2 milyar TL'lik teklif geldi.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama