Garanti Genel Müdürü Ergun Özen : Faiz 2. çeyrekte inebilir

Bundan 2 ay önce ‘yüksek faizlerin aşağı doğru inişi, tüketicinin borç almak için beklemesi’ yönünde tavsiyede bulunan Özen, yılın ikinci çeyreğinde faiz indirimlerinin hızlanabileceğini söyledi

28 Ocak 2012

Geçen yılın aralık ayının başında “Nakitte kalın, faizler düşebilir, TL ile uzun vadeli borçlanmayın” uyarısında bulunup tarih olarak da yılın ikinci yarısını gösteren Garanti Bankası Genel Müdürü Özen, ekonomide yaşanan son gelişmeler, ABD’de FED’in, Türkiye’de Merkez Bankası’nın aksiyonlarının ardından yılın ikinci çeyreğinde faiz ve munzam indirimleri beklediğini söyledi.
Cnbc-e televizyonuna konuşan Özen, kurun olumsuz etkisinin bu yıl tersine dönebileceğini belirterek konuşmasına şöyle devam etti: “Bu durum enflasyondaki baskıyı kaldıracaktır. Faizlerde yüzde 7.5-8 gibi fonlama faizlerin aşağı gelmesini sağlayacaktır. Merkez Bankası’nın biraz daha emin olması lazım, hemen faizleri indirmemesi lazım. İkinci çeyrekte faiz indirimleri hızlanabilir. Kredi maliyetlerinin düşmesi için munzam karşılıkların da inmesi lazım. Portföy yatırımları gelmeye devam ederse ikinci çeyrekte bu olabilir.”
Merkez Bankası’nın politikalarıyla ilgili değerlendirme yapan Özen, “Sıkılaştırma isteniyordu, fazlasıyla oldu. Dövizdeki talep müdahaleyle karşılandı. Yapılması gerekenler yapılıyor. İletişimde ufak tefek sorunlar çıkabilir” dedi.
Dünya Ekonomik Forumu toplantılarına katılmak için Davos’ta bulunan Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, Türk Lirası’nın bu yıl 2011’e göre daha değerli olacağını, 1.75-1.80 bandının iyi olduğunu ifade etti.
Avrupa bankalarının durumunun netleştiğini söyleyen Özen, “Sadece bir banka sermaye bulmak için atılım yaptı. Diğer bankalarda bu durumu görmüyoruz. Kredi küçültme devam edecek. Bu da Avrupa’da büyümenin olmayacağını gösteriyor. Resesyon devam edecek gibi görünüyor” dedi.

‘Borçlanmada sıkıntı yok’
Türkiye’de özel sektörün borçlanma açısından sıkıntı yaşayacağını düşünmediğini kaydeden Özen, “Bankalar olarak sendikasyon kredilerinin yüzde 100’ünü uzatabilirsek iyi. Dünyada likidite var. Avrupa’da ve ABD’de para bolluğu sürecek” diye konuştu.

Faiz düşünce ne olacak?
Faizlerin düşük olduğu dönemde yüzde 0.75’le 10 yıllık, 100 bin TL konut kredisi alan bir tüketici aylık 1.260 TL taksit öderken, faiz artışı sonrası şu anda yüzde 1.20 faizle aynı hacimde konut kredisi aldığında aylık ödemesi 1.575 TL’yi buluyor. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde faizlerdeki olası bir düşüşte tüketici daha ucuza borçlanabiliyor, taksitler azalıyor.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama