Türkiye’den 8 banka devler liginde

HSBC’nin en değerli banka seçildiği Brand Finance’ın ‘global 500’ liginde Türkiye’den sekiz banka listeye girdi. Akbank ve İş Bankası ulaştıkları marka değeriyle ilk 100’e adını yazdırdı

02 Şubat 2012

Marka değerlendirme şirketi Brand Finance, bankacılık sektörüyle ilgili geleneksel olarak hazırladığı ‘en değerli bankalar’ liginin 2012 sonuçlarını açıkladı. Buna göre dünyanın en değerli bankası geçen yılın üçüncüsü HSBC oldu. HSBC’nin hesaplanan marka değeri 27.6 milyar dolara işaret ediyor. Araştırmanın Türkiye ayağına bakıldığında Türkiye’den sekiz bankanın ‘top 500’ listesine girdiği görülüyor. İlk 100’e Türkiye merkezli iki banka girdi.
Araştırmaya göre Türkiye listesinde ilk sırayı Akbank aldı. Bankanın ilk 500 içindeki yeri 96’ıncı sırayı gösteriyor. İş Bankası 1 milyar 569 milyon dolarlık hesaplanan piyasa değeriyle 98’inci sırada yer aldı.

Marka değerlerinde düşüş var
Şirketin yaptığı araştırmaya göre ABD ve Avrupa bölgesinde dalgalanmanın etkili olduğu dönemde marka değerlerinde de önemli düşüş yaşandığı görülüyor. HSBC birinci sıraya yükselmesine karşılık bir önceki marka değerinden daha düşük seviyede olduğu dikkat çekiyor. Önceki listenin ilk sırasında yer alan Bank of America ise 30 milyar dolarlık değerden 23 milyar dolarlara gerileyerek üçüncü sırada kendisine yer buldu. Krizden ağır yara alan Avrupa bölgesindeki toplam değer kaybı ise yüzde 20‘li rakamlara işaret ediyor.
Yapılan araştırmaya göre Türkiye’den sekiz bankanın markasının tamamında bir önceki yıla göre değer düşüş saptanırken, toplam değer kaybının yüzde 19’u bulduğu ortaya çıktı. Öte yandan gelişmekte olan ülkeler liginde öne çıkan BRIC (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin) ülkelerinden 7 banka markası Avrupalı rakiplerini geçerek ilk 20 arasında yer aldı.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama