Deniz geldi-gitti değerini katladı

Dexia'nın vitrine koyduğu Denizbank dört ayda değerini yarı yarıya artırdı. Devlerin radarına giren Deniz'in piyasa değeri 10 milyara yaklaştı

03 Şubat 2012

Zor durumdaki Fransa-Belçika ortaklığındaki Dexia'nın Denizbank'ı satış listesine koyduğunu açıklamasının ardından dört aya yakın bir zaman geçti. Bankaya devlerin talip olduğu haberleri gündeme yansıdı. Önce İngiliz HSBC ilgilendiğini açıkladı, sonra vazgeçti. Ardından Rusya, Arap ve Körfez Bölgesi'nden birçok finans kuruluşu ilgilendiklerini açıkladı. Bir kısmı vazgeçti. Bankayla tek ilgili Qatar National Bank kaldı. Banka henüz satılmasa da dört aylık bu süreçte hisseler yüzde 63.2 gibi büyük bir oranda arttı. 6 Ekim'de 8.18'den işlem gören hisseler satışla ilgili açıklamaların olduğu dönemde 16.05'e kadar çıkarak zirve yaptı. Dün de banka hisseleri 13.35'e çıktı.

DEĞERİ 10 MİLYARA YAKLAŞTI
O dönemde piyasa değeri 5.8 milyar lira olan bankanın bugünkü değeri ise 9 milyar 559 milyon liraya çıktı. Qatar National Bank anlaşılması durumunda bu yıl içinde satışın sonlandırılabileceği açıklamasını yapmıştı. Bankanın Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Kemal, doğru fiyatın bulunması halinde işleminin yıl sonuna kadar gerçekleşebileceğini söylemişti. Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş'in şubat sonu olarak son tarihini verdiği satış süreci için henüz netleşen bir gelişme yok. Ateş bankanın satış sürecinde gelen tekliflerin beğenilmemesi halinde, satışın gerçekleşmeyebileceğini söylemişti. Satın alma işleminin 6 milyar dolara kadar çıkabileceği beklenirken, gerçekleşmesi durumunda Qatar National Bank'ın en büyük satın alma işlemi olacak.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama