Özel bankacılıkla 1 milyar dolarlık fon getireceğiz

Akbank Private Banking’den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Saltık Galatalı, Körfez ülkeleri ve Türk Cumhuriyetlerinden Türkiye’deki emlak pazarına büyük ilgi olduğunu belirterek, “Bu ülkelerdeki yatırımcıların Türkiye’deki emlak alımlarında mortgage imkanı sağlayacağız. 20 Şubat 2012 - 02:30

20 Şubat 2012

 Bizde hem mevduat faizleri cazip, hem de Akbank ve şirket tahvilleri seçeneği iyi bir fırsat. Bu ülkelerden 1 milyar dolarlık portföy çekme hedefindeyiz” dedi. Private Banking (özel bankacılık) kapsamında 5 bin 125 müşterisinin 25 milyar liralık fonunu yöneten Akbank, dünyanın önde gelen finans yayın grubu Euromoney’nin ‘En İyi Özel Bankacılık Ödülü’nü beşinci kez kazandı. Akbank, Türkiye’nin 7 kez değerlendirmeye alındığı ve küresel bankacılık çevrelerinde büyük önem verilen ödülü üç kez üst üste kazanarak aynı zamanda bir rekora imza attı. Galatalı, Londra’da düzenlenen törende, bankanın özel bankacılıktaki 2012 hedeflerini anlattı.

Yatırımcıya cazip teklif
Türkiye’deki emlak pazarına yurtdışından ciddi talep olduğuna dikkat çeken Galatalı, şunları söyledi:
“Emlakta mütekabiliyet yasası çıkıyor. Körfez ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleri’nde road show’a çıkacağız. Petro - doları olanların kapısını çalacağız. Emlak almak isteyenlere mortgage imkanı sunup portföylerinin bir kısmını private - banking’de değerlendirmelerini isteyeceğiz. Alacakları gayrimenkulün yüzde 50’sine kadar kredi vereceğiz. Belli bir miktar üzerinde portföyü bizde tutanlara ise alacakları gayrimenkulün yüzde 75’i kadar kredi sağlayacağız. Böylece birikimlerini de bizde tutmalarını cazip hale getireceğiz. Sonuçta bizde mevduat faizleri oldukça cazip.”
Türk ekonomisinin rüştünü ispatladığını ifade eden Galatalı, “2011 zor bir yıldı. 2012 cari açığın küçüldüğü, bütçenin açık vermediği, aksine fazla verdiği bir yıl olacak. Emlak konusuna talep var. Türkiye’de mevduat faizleri yüksek. Avrupa Merkez Bankası’nın faizi yüzde 1, Türkiye’de euro mevduata yüzde 4.5 faiz veriliyor. Akbank tahvili gibi bankacılık enstrümanlarımız var. 2012’de varlıklarımızı yüzde 30 büyütme hedefindeyiz” dedi.

25 milyar lirayı yönetiyor
Türkiye’de ‘özel bankacılık’ şube ağını ilk kuran banka olduklarını ve halen 9 şubeyle hizmet verdiklerini kaydeden Galatalı, şunları söyledi: “25 milyar liralık bir varlığı yönetiyoruz. Özel bankacılıkta hesap açmak için alt limit 500 bin TL. Özel bankacılık müşterilerimizin portföylerinde hisse senedi yüzde 10’un üzerinde paya sahip. Kalanı, yüzde 5 - 10 oranında emtia, devamında ise bono, özel sektör tahvili ve mevduattan oluşuyor.”

Facebook hissesi önerdi
Özel bankacılıktan yararlanan Türklerin geçen yıl Apple hisselerine yatırım yaptıklarını ve iyi para kazandıklarını belirten Galatalı, halka açılmaya hazırlanan Facebook hisselerini de önerdiklerini ve Facebook hisselerinden iyi bir performans beklediklerini dile getirdi. Galatalı, özel bankacılık müşterilerinin yurtdışı hisse senetlerinde 100 - 150 milyon dolarlık bir portföy taşıdıklarını söyledi.


 Espriler havada uçuştu
Dünyanın önde gelen finans yayın grubu Euromoney’nin ‘En İyi Özel Bankacılık Ödülü’nü Türkiye’den Akbank kazandı. Londra’da düzenlenen törende, ‘Dünyanın En İyi Özel Bankacılık Kuruluşu’ ödülünü ise Credit Suisse aldı.
Global finans çevrelerinin üst düzey katılımıyla gerçekleşen Euromoney ‘Özel Bankacılık Ödülleri’ törenine, krizdeki Yunanistan ve İtalya ile ilgili espriler hakimdi. Ödül dağıtımından önce yapılan gösteride, bir illizyonist elindeki bütün iskambil kartlarını yere saçmasına karşın, elinden hâlâ kart çıkartmaya devam ederken, “Bunu Yunanistan Ekonomi Bakanı’ndan öğrendim, bundan önceki işim de ‘İtalya Başbakanlığı’ydı” deyince salon kahkahaya boğuldu.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama