Türk bankalarına 'PARSADAN' testi!

BDDK, Türk bankalarını bilgi hırsızlığına karşı testten geçirdi.

20 Şubat 2012

 Ünlü dolandırıcı ‘Parsadan’ gibi çakma genel müdür kılığına giren görevliler, müşterilerin bilgisini istedi, bazı bankacılar sınıfta kaldı Küresel krize rağmen elde ettikleri kârlarla Avrupa’nın dev bankalarını kıskandıran Türk bankalarının, ünlü dolandırıcı Parsadan testinden geçirildiği ortaya çıktı. Banka personelinin, ‘bilgi hırsızlığına’ karşı duyarlılıklarını ölçmek için, görevliler genel müdür kılığında bankacılardan müşterilerin bilgilerini istedi. Yapılan testten, bazı bankaların personeli geçerken bazıları da çakma müdürleri gerçek sanarak bilgileri verdi.

Avrupalılar teste şaşırdı

Bankaların ‘Parsadan testi’ BDDK’nın geçtiğimiz yıl bankalara getirdiği ‘hacker testi’ zorunluluğu kapsamında yapıldı. Testleri, TÜBİTAK gerçekleştirdi. Tüm bankaların bilgisayar sistemlerini siber saldırılara karşı dayanıklı olup olmadığını ölçen TÜBİTAK, testler kapsamında bazı personelini müdür kılığına sokarak, bankaların bilgi casuslarına karşı duyarlı olup olmadığını da ölçtü. Yapılan testlerin sonuçları ise geçtiğimiz ay BDDK’ya sunuldu. BDDK da raporlarda yer alan eksiklikleri tek tek belirleyerek, bankalardan eksiklikleri giderilmesini isteyecek. Ancak gelen raporlarda bankaların sistemlerinin, hacker’lara karşı dayanıklı olduğunu gösterdi. Türkiye’de faaliyet gösteren yabancı bankalar da teste tabi tutuldu. Testi duyan Avrupalı bankaların ise teste şaşırdıkları öğrenildi.

BDDK en güvenli kurum oldu

Öte yandan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK), TÜBİTAK ile birlikte gerçekleştirdiği ‘siber güvenlik tatbikatının’ da sonuçları netleşti. Buna göre, 41 kamu kurumunun katıldığı siber saldırı tatbikatından sadece 4 kamu kurumunun bilgisayar sistemi geçebildi. Testi geçen dört kurumdan ikisi ise, BDDK ve Merkez Bankası oldu. BTK’nın tatbikatla ilgili hazırladığı raporda, testten geçen kurumların isimlerini gizlemesi, kamu kurumları arasında tartışmaya yol açtı. Bu durum, testten geçen kurumlara karşı haksız eleştirilerin yapılmasına yol açtı.  (Hüseyin Özay/ Star)

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama