Faizde indirim başladı

Merkez Bankası sürpriz bir kararla faiz koridorunu daralttı. Borç verme faizi yüzde 12.5'ten yüzde 11.5'e çekilirken bu hamlenin ilk etapta mevduat ve daha sonra kredi faizini düşürmesi bekleniyor

22 Şubat 2012

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, gecelik faiz oranlarını borçlanmada yüzde 5'te sabit tuttu, borç vermede ise yüzde 12.5'ten yüzde 11.5'e indirdi. Faiz koridorunu daraltan Merkez Bankası'nın bu hamlesinin ardından ilk etapta mevduat faizinin ve sonrasında kredi faizlerinin düşmesi bekleniyor. Piyasalar tarafından genişletici para politikası olarak yorumlanan bu kararda son dönemde açıklanan verilerin iç ve dış talep arasındaki dengelenmenin öngörüldüğü şekilde sürmesi etkili oldu. Merkez Bankası'nın Yunanistan ve Avrupa Birliği ile ABD'de yaşanan krizin riskinin azaldığı görüşünde olmasının da etkili olduğu vurgulandı. Önümüzdeki dönemde ekonomideki dengelenme eğiliminin süreceği ve cari işlemler açığının kademeli olarak azalmaya devam edeceği öngörüldü. Ayrıca daralan volatilite ile de bono piyasasına olan talebin artacağı belirtiliyor. Böylece Hazine'nin de elinin kuvvetleneceği belirtiliyor.

ENFLASYONDA DÜŞÜŞ
Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada olumlu maliyet unsurlarının etkisiyle şubat ayından itibaren çekirdek enflasyon göstergelerinin aşağı yönlü bir eğilim sergilemesinin beklendiği kaydedildi. devam edeceği öngörüldü. Ayrıca daralan volatilite ile de bono piyasasına olan talebin artacağı belirtiliyor. Böylece Hazine'nin de elinin kuvvetleneceği belirtiliyor.

ENFLASYONDA DÜŞÜŞ
Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada olumlu maliyet unsurlarının etkisiyle şubat ayından itibaren çekirdek enflasyon göstergelerinin

Kararla faiz % 9'un altına indi
Merkez Bankası'nın faiz koridorunu daraltmasının ardından faizlerin daha da gerileyeceği beklentisiyle göstergi tahvilin faizi 20 Ekim'den bu yana en düşük olan yüzde 9 seviyesinin altını test etti. Faiz yüzde 8.97'yi gördü. Kararın ardından beklentilerin tersine dolar değişmedi. PPK kararları öncesi 1.7490 seviyesinde olan dolar, 1.7555'e çıktı. Yunanistan anlaşmasının da etkilediği borsa ise günü yüzde 0.32 düşüşle 61 bin 252 seviyesinden kapattı.

KÜRESEL GELİŞMELER ETKİLİ OLDU
Küresel ölçekte son dönemde özellikle ABD'de ve Avrupa Birliği'nde alınan parasal genişlemeye ilişkin kararların da göz önüne alındığını belirten Merkez Bankası, faiz koridorunun üst sınırının bir miktar indirilmesinin uygun görüldüğünü açıkladı. Merkez bununla birlikte, enflasyon görünümünün orta vadeli hedeflerle uyumlu olması için para politikasındaki temkinli duruşun bir müddet daha sürdürülmesi gerektiğini ifade etti.

Gelecek ay 10.5'e düşer
Ata Yatırım Başekonomisti Nurhan Toguç:
Merkez Bankası faiz koridorunu daraltarak faizlerde düşüşün ön göstergesini verdi. Bir sonraki ay zirve yapacak olan enflasyonun düşüş yapacağını da öngörerek. Karar mevduat ve kredi faizlerinde aşağı yönlü bir hareket getirir. Merkez Bankası Avrupa ve ABD'de yaşanan krizin etkilerinin azaldığını öngördü. Piyasa faizlerinde de bir düşüş olur. Dolar TL'de TL lehine bir eğilim bekliyoruz. Borsayı destekleyici etkisi olacak. Gelecek ay da 10.5'e düşmesini bekliyoruz.

Önce mevduat sonra kredi faizini düşürür
Anadolubank Genel Müdür Yardımcısı Recep Atakan:
Alınan kararları olumlu buluyorum. Faiz koridorundaki daralma özellikle mevduat faizlerini etkilerken kredi faizinde de zaman içinde bir değişim olacağını öngörebiliriz. Piyasalarda faizin 11.5 seviyelerine geldiğini gördük. Bu dalganın boyu azalacak. Kur tarafında da atağın azaldığı faizin düştüğü bir trende gireceğiz. Gecelik faiz ile borç verme faizi arasındaki iki kat fark daraldıkça çok yüksek olan volatilitede düşüş yaşanacak. Bunun da bono tarafına olumlu yansımaları olur. Merkez yatırım yapacaklara önemli bir ipucu verdi. Faydalı veya ılık paranın gelişi artacak.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama