Türk Ticaret Kanunu çağdaş bir yasa

TBB Başkanı Aydın, yeni Türk Ticaret ve Borçlar Kanunu'nu 'çağdaş yasalar' olarak niteleyerek, "Bu yasaların uygulanmasından yanayız" dedi

25 Şubat 2012

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, yeni Türk Ticaret Kanunu ve Borçlar Kanunu'nu 'çağdaş yasalar' olarak nitelerken, bu yasaların uygulanmasından yana olduklarını vurguladı. Aydın, "Bizim faaliyetlerimizi negatif etkileyecek hususlarla ilgili Bankalar Birliği nezdinde çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmaları da Adalet Bakanlığı'na iletiyoruz" dedi. Aydın, bankacılık sektörünün net faiz marjını muhafaza etmesi durumunda 2012'de 2011'e kıyasla yüzde 10'luk kâr artışı yakalayabileceğini de söyledi. Merkez Bankası'nın faiz koridorunda yaptığı indirimle ilgili de konuşan Aydın, "Kaynak tarafında faizlerin aşağı yönlü seyrini görebiliyoruz. Piyasaların daha olumlu algılandığını, Merkez Bankası'nın bu düzenlemesiyle de görmüş oluyoruz. Onun bir sonucudur. Olumlu değerlendirilmesi gerekir" yorumunu yaptı. Bankalar açısından hâlâ bakir alanlar bulunduğunu söyleyen Hüseyin Aydın, o yönüyle Türk bankacılık sektöründe yatırımın devam edeceğini kaydetti. Aydın, çekle ilgili hapis cezasının uygun olmadığını düşündüğünü belirterek "Çeki uygun kullanmayan kişi zaten çek kullanamama cezasına çarptırılıyor. Sanırım otorite bunun yeterli bir düzenleme olacağını düşündü" diye konuştu. Aydın bankalara şu uyarıda bulundu: "Bankalar çek verme konusunda seçici olmalı ve çek verdiği kişiye karşı sorumlu davranmalı."

SEKTÖR YÜZDE 19 BÜYÜR
Toplantı TBB Genel Sekreteri Ekrem Keskin'in sunumuyla başladı. Keskin, bankacılıkta bu yıl yüzde 19'luk büyüme beklediklerini söyledi. Keskin, kredilerde ise bu yıl yüzde 15-20'lik artış beklediklerini, kredi/ mevduat oranının da yüzde 100'ün üzerine çıkacağını hesapladıklarını anlattı. TBB Üyesi ve Yapı Kredi Bankası Genel Müdürü Faik Açıkalın ise 2011'de net faiz marjının yüzde 3.5 olduğunu kaydederek şu değerlendirmede bulundu: "Müşteri işlemlerinden kaynaklanan faiz marjı yüzde 2'lerin altına indi. 2011'de özsermaye getirisi yüzde 15.3 ve bunu yüzde 17'ye gelmesi gerekiyor."

1 BAĞIMSIZ ÜYE 9'A BEDEL OLMASIN
Sermaye Piyasası Kurulu'nun bağımsız yönetim kurulu üyelerini de kapsayan Kurumsal Yönetim Tebliği'ni değerlendiren Aydın, "Bir takım tereddütlerimiz var. Bağımsız üyeye temelde karşı değiliz. Ancak bir bağımsız üye, 9 üyeye bedel olmamalıdır. Bağımsız üyeye özel statü verilmesini doğru bulmuyoruz" dedi. Bankaların itirazlarını SPK Başkanı Vedat Akgiray'a ilettiğini söyleyen Aydın, bağımsız üyelerle ilgili BDDK'nın halihazırda bir düzenlemesi olduğunu kaydetti.

MUĞLAKLIKTAN ŞİKAYETÇİLER
Basına kapalı bölümde ise kamuya açıklama zorunluluğunun sınırlarının muğlaklığının tartışıldığını öğrendik. Gündem dışı söz alan bir bankacı, halka açık bankaların önemli olayları kamuya bildirme sorumluluğunun muğlaklığından şikâyetçi olmuş. Bankacılar 'önemli'nin sınırının nerede başlayıp nerede bittiğinin muğlak olduğunu belirtiyor.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama