HSBC: Denizbank masasından kalktık ama Türkiye’de banka alarak büyüme planımız sürüyor

HSBC Grup CEO’su Sutart Gulliver, HSBC Türkiye’nin 2011’de 2010 yılına göre kârının 250 milyon dolardan 158 milyon dolara düştüğünü söyledi. Gulliver, “Türkiye’deki kâr rakamları bizi hayal kırıklığına uğratsa da, Türkiye’den banka alma ve büyüme stratejimiz devam ediyor. Denizbank’la masadan kalkmış olmamız bu stratejimizi değiştirdiğimiz anlamına gelmiyor” dedi.

28 Şubat 2012

İNGİLTERE merkezli bankacılık devi HSBC Grup CEO’su Stuart Gulliver, HSBC Türkiye’nin 2011 yılında vergi öncesi kârının 2010’a göre düşüş göstererek 158 milyon dolar olarak gerçekleştiğini söyledi. 2010’da 250 milyon dolar, 2009’da da 261 milyon dolar kâr ettiklerini kaydeden Gulliver, “2011’deki kâr düşüşünde Merkez Bankası’nın zorunlu karşılıkların artırılması kararları, düzenleyici otoritenin kredi büyümesine ilişkin önlemleri ve enflasyon faktörünün etkisi oldu. Kârımızın azalması bizi biraz hayal kırıklığına uğratsa da Türkiye’ye dönük büyüme planlarımızda bir değişiklik yok. Türkiye bizim büyümek istediğimiz kilit ülkelerden biri. Türkiye’de organik büyümenin yanında banka satın alma yoluyla büyemeye devam edeceğiz” dedi.
Fiyat-kültür uyuşması
Şu anda Türkiye’de organik büyümenin kendilerini daha çok mutlu edeceğini kaydeden Gulliver, şöyle konuştu: “Türkiye’de işimizi büyütmek istediğimiz kesin. Ancak herhangi bir bankayı satın almamız gerçekten fiyata bağlı. Şu anda ufkumuzda fiyat kriterimize uyan bir banka yok. Türkiye’de Denizbank ile ilgilendik. Ancak alacağımız banka konusunda mantıklı bir fiyat oluşması ve kültürlerimizin uyuşması gerekiyor. Şu anda bir bankayla böyle bir uyuşma olmadı.”
Makul ilerleme olmadı
Belçika-Fransa ortaklı Dexia’nın finansal sıkıntıya düşmesi nedeniyle satışa çıkardığı Türkiye’deki iştiraki Denizbank ile kısa süre öncesine kadar ilgilenen HSBC’nin Grup CEO’su Gulliver, ‘Denizbank’ı almaktan fiyatı nedeniyle mi vaz geçtikleri’ yönünkedi sorumuzu şöyle yanıtladı: “Denizbank’la masadan kaltık çünkü her iki taraftan da görüşmelerin artık daha mantıklı bir şekilde ilerlemesi söz konusu olmayacaktı.”
Fiyatları artırmak istemiyoruz
Türkiye’nin HSBC için önemli bir pazar olduğunu belirten Gulliver, şunları söyledi: “Denizbank’la masadan kalkmış olmamız Türkiye’ye dönük stratejimizde bir değişiklik olduğu anlamına gelmiyor. Hâlâ Türkiye’ye yönelik planlarımız oldukça pozitif olarak devam ediyor. HSBC olarak banka satın almada ısrar edip, fiyatları bizim için mantıklı olmayan seviyeye çekmek istemiyoruz. Ya da kültürel uyuşmazlık yaşayacağımız bir bankayı sadece büyümek istediğimiz için almak istemiyoruz.” 
Global kârı 21.8 milyar dolar
2011 finansal sonuçlarını açıklayan HSBC Grubu’nun vergi öncesi kârı geçen yıl yüzde 15 artarak 21.8 milyar dolar olarak gerçekleşti. Grubun 72.2 milya rdolar olan yıllık cirosunun yüzde 49’u, Asya, Latin Amerika, Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgelerindeki faaliyetlerinden kaynaklandı.

Türk muhasebe standartlarına göre 2011 kârımız arttı

HSBC Grup CEO’su Stuart Gulliver’in açıkladığı 2011 yıllık finansal sonuçları arasında yer alan HSBC Türkiye’nin kârıyla ilgili rakamlar, Uluslararası Finansal Raporlama Standartları’na göre düzenlenmiş finansal sonuçları ifade ediyor. HSBC Türkiye’den yapılan açıklamaya göre, BDDK tarafından uygulanan Türk Muhasebe Standartlarına göre hazırlanan HSBC Türkiye’nin kârlılık rakamları, farklılık gösteriyor. HSBC Türkiye’nin açıklaması şöyle: “Türk Muhasebe Standartlarına göre bağımsız denetim öncesi, HSBC Türkiye’nin 2011 vergi öncesi kârı, 2010 yılına göre artmıştır. Finansal sonuçlarımız, bağımsız denetimin tamamlanmasını takiben, kamuoyu ile paylaşılacaktır.”


En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama