Günde 1.200 konut kredisi kullanılıyor, piyasa canlandı

Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Erbil, konut sektöründe peynir-ekmek gibi kredi verildiğini söyledi. Erbil “Siyasi gerginlik etkilemedi, günde bin-bin 200 kişi kredi alıyor. Piyasa canlandı” dedi

27 Şubat 2010
Ekonomik kriz döneminde konutta yaşanan durgunluk yerini kredi patlamasına bıraktı. Geçen yıl yüzde 19 oranında küçülen sektörde günlük konut konut kredisi alan müşteri sayısı 1.000-1.200 arasına çıktı. Konut kredisi sektörünün yüzde 14 pazar payı ile lideri konumunda bulunan Garanti Mortgage’ın toplantsında konuşan Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ali Fuat Erbil, konut kredisi sektörünün canlanmaya başladığını ve mortgage kredilerinin peynir-ekmek gibi satılmaya başladığını belirtti. Siyasi gelişmeler ve erken seçim konularının işlerini olumsuz etkilemediğini vurgulayan Erbil, son 1.5 ayda 1.1 milyar liralık kredi kullandırıldığını, canlılıkta faizlerdeki indirimin etkili olduğunu söyledi.

EN KÖTÜ DÖNEM GERİDE KALDI

Konut kredilerinde faiz oranlarının yükselmesi olasılığının düşmesinden daha yüksek göründüğünü ifade eden Erbil “Merkez Bankası çok fazla düşürme taraftarı değil gibi. Hatta önümüzdeki iki çeyrekte artış gözükmese de son çeyrekte, belki önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde yavaş yavaş yukarı çıkacağı söyleniyor. Böyle bir ortamda aşağıya düşme ihtimali yukarıya çıkış ihtimalinden çok az” dedi. Garanti Mortgage Genel Müdürü Cemal Onaran ise 2009 yılında yüzde 19 oranında küçülen ancak son çeyrekte toparlanmaya başlayan inşaat sektöründe, en kötü dönemin geride kaldığını söyledi.

GARANTİ MORTGAGE 26 KAT BÜYÜDÜ

Mortgage rakamlarının geçen yıl 2008’e göre yüzde 13 büyüdüğünü ve 42.5 milyar liraya ulaştığını belirten Onaran “Bu yıl tahminimiz sektörün yüzde 17-18 seviyelerinde büyüyeceği ve 50 milyar lira seviyelerine geleceği yönünde” dedi. İlk iki aylık rakamların bu tezleri doğrular nitelikte olduğunu belirten Onaran “Sektörde yüzde 2.5’luk büyümeden bahsediyoruz” şeklinde konuştu. Onaran, kredi piyasası 5 yılda 15 kat büyürken, Garanti Mortgage’ın 26 kat büyüdüğünü söyledi. • EKONOMİ SERVİSİ

Erbil: GE’nin kararı çalışmaları etkilemez

Ali Fuat Erbil, General Electric’in (GE), Garanti Bankası’ndaki hisselerini satma kararının iş prosedürlerini hiç etkilemeyeceğini düşündüklerini belirtti. Operasyonun ortak değişimi olduğunu belirten Erbil “Samimi cevabımız, bunun hiç etkilemeyeceğini düşünüyoruz” diye konuştu. Bunun ne kendisinin ne diğer çalışma arkadaşlarının gündeminde olduğunu söyleyen Erbil “Herkes işinin başında. Mevzu bizim mevzumuz değil “ yorumunu yaptı.

2010’da 3 milyar kredi vereceğiz

Cemal Onaran, geçen sene 32 bin adet, 2.5 milyar liranın üzerinde kredi kullandırdıklarını, bugüne kadar da 130 bin kişiyi ev sahibi yaptıklarını söyledi. Onaran, Garanti Mortgage olarak bu yıl 40 bin adet, 3 milyar liranın üzerinde mortgage kredisi kullandıracaklarını söyledi. Siyasi gelişmeler ve seçim konularına ilişkin de Onaran “Tüketicinin kafasında iki şey var. Gelecekle ilgili çok büyük endişe taşımıyorsa yatırımlarını yapıyor. İkincisi de faizler. Dolayısıyla seçim noktasında, olur olmaz, ki Başbakan açıklamasını yaptı. Bu noktalarda bir şey olmazsa işimize de bir şey olmaz” diye konuştu. Reidin.com’dan Ali Hepşen ise konut fiyatlarının ve kiralarının artış trendine girdiğini söyledi.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama