Özel bankacılığa girdi 1000 şubeyi hedefliyor

Yüzde 58’i kamuya ait olan Vakıfbank kamu bankaları içinde özel bankacılık (private banking) alanına giren ilk banka oldu. Vakıfbank Genel Müdürü Süleyman Kalkan, 300 bin TL’nin üzerinde tasarrufu olan kişilere özel bankacılık hizmeti vereceklerini söyledi

13 Mart 2012


Vakıfbank Genel Müdürü Süleyman Kalkan, yıl başında Yunanistan’dan dolayı olumsuz olan yurtdışındaki genel havanın olumluya döndüğünü, 2012 yılının geçen yıla oranla daha rahat bir yıl olacağını söyledi. Buna bağlı olarak Türkiye’de bankacılıkta beklentilerin daha olumlu olduğunu ifade eden Kalkan, ticari ve bireysel kredi faizlerinin düşeceğini söyledi. Kalkan, ekonomik büyüme öngörülerinin de olumluya yöneldiğini söyledi.
Yüzde 58’i kamu sermayeli olan ve yüzde 25’i halka açık olan Vakıfbank, geçen yıl Ankara’daki genel merkezini İstanbul’a taşımıştı. Banka 58’inci genel kurulunu 30 Mart’ta ilk defa Ankara dışında bir şehirde, İstanbul’da gerçekleştirecek. Vakıfbank şu anda 684 olan şube sayısını 2015’te 1000 şubeye çıkaracak.
Vakıfbank Genel Müdürü Süleyman Kalkan, büyük kurumların maaş ödemelerini gerçekleştirdiklerini belirterek, eskiden verilen maaş promosyonlarının şimdi doğrudan kişilerin hesaplarına geçen paralar şeklinde gerçekleştirildiğini belirterek, bu konuda bankalar arasındaki rekabet nedeniyle ödenen bedellerin çok büyük rakamlara ulaştığını söyledi.
Bankanın İstanbul’da kamu bankaları için yapılacak olan Finans Merkezi’ndeki yeri için bu yıl içinde ilk kazmanın vurulmasını beklediğini belirten Kalkan, halka açıklık oranının artırılması kararının hükümete bağlı olduğunu söyledi. Kalkan, Vakıfbank’ın geçen yıl çok az oranda temettü dağıttığını belirterek, bu yıl bu konudaki kararın genel kuruldan sonra BDDK onayına bağlı olacağını söyledi.
Vakıfbank Genel Müdürü Süleyman Kalkan sorularımıza şu yanıtları verdi.

* Vakıfbank 2011’i nasıl kapattı?

2011 yılı Vakıfbank için iz bırakacak yıllardan biri oldu. Vakıfbank tarihi kararını verdi, Ankara’dan İstanbul’a taşındı. Bu yıl bankanın genel kurulu 30 Mart’ta ilk kez İstanbul’da yapılacak. Bu çok önemli bir şey, ben bunu bir maratona başlama noktası olarak görüyorum. Sonuçları itibarıyla 2011 çok iyi oldu. Sektör kâr açısından toplamda yüzde 10 geriye gitti. Sadece bir iki banka pozitif sonuç elde etti. Bu bankalardan biri Vakıfbank ve diğer iki banka ise biri bizim yakın rakiplerimizden biri, diğeri ise daha alt sıralarda olan bir banka.
Sektör yüzde 10.26 kâr düşüşü gösterirken Vakıfbank 6.02 oranında kâr artışı sağladı. Bizim en yakın rakibimiz  yüzde 1.73 seviyesinde net kâr artışı sağladı. Net kârda Vakıfbank çok açık bir performans başarısı gösterdi.
2011’de çok sayıda şube açtık. Vakıfbank’ın şube sayısı bizim göreve geldiğimiz 2009’da 545’ti. Şu an şube sayımız 684. Ağustos ayına kadar 62 şube daha açacağız. Çok önemli büyüme ve atılım kararları aldık. Bankayı bireysel alanda büyüttük. KOBİ‘lerde artış sağladık. Aktif kalitemizi iyileştirdik. İstanbul’da yapacağımız ilk genel kurulumuza elimizde iyi bir hediye ile gidiyoruz.

* Finans merkezi projesi hangi aşamada?

Çalışmaları hızla yapılıyor. Plan ana hatlarıyla orta çıktı. Bundan sonra projenin altyapısının nasıl ve kimler tarafından yapılacağı belirlenecek. İlk kazmanın bu yıl içinde vurulmasını temenni ediyorum, bekliyorum.

* Kredi taleplerinde artış var mı?

Kredi talepleri yılın ilk aylarında genelde ağır gider. Şu anda buna paralel bir seyir var. Yılın genelinde yüzde 15 - 16 oranında bir artış olmasını öngörüyoruz.

* Bu yıl temettü verecek misiniz?

Mümkün olduğunca banka kârlarının içeride kalması isteniyor. Ben de bu görüşe katılıyorum. Güçlü bir bankacılık için bu yapılmalı. Geçen yıl biz yüzde 3 oranında kâr dağıttık. Bu yılki oran genel kurulda belirlenecek.

2012’DE 1000 YENİ PERSONEL

* Bu yıl kaç yeni personel alacaksınız?

Bu yıl 1000 yeni eleman alacağız. Geçen yıl 1500 kişi aldık. Toplam personel sayımız 12 bine ulaştı. 2015’te 1000 şubeli bir banka olacağız. Bu yıl sonuna kadar 750 şubeye ulaşmayı planlıyoruz. Şu anda şube sayımız 684.

* Bankaların müşterilerinden aldığı ücret ve komisyonlar artacak mı?

Biz büyük kuruluşların maaş ödemelerini yapan bir bankayız. Bu nedenle verdiğimiz bankacılık hizmetlerinden ya çok az bir ücret alıyoruz ya da bu hizmeti bedava yapıyoruz. Ancak verilen hizmetlere karşılık bir bedel alınması normaldir.
Önemli olan bu ücret ve komisyonların makul olmasıdır. BDDK bunu yakından izliyor. Hatalı uygulamaların olabileceğini düşünmüyorum. Bankacılık sektörü bir hizmet sektörüdür, verdiği hizmetin karşılığını da alması normaldir.

KREDİ FAİZLERİ DÜŞECEK

 * Faizler düşer mi?

Daha iyi bir noktaya doğru gidiyoruz. Geçen yıl haziranda faizler yüzde 16 seviyesine gelmişti. Faizler önemli seviyelerde artmıştı. Bu yıl ise kredi faizlerinin yavaş yavaş aşağı doğru gelmekte olduğunu görüyoruz. Kredi faizleri düşüyor. Daha pozitif bir noktaya doğru gidiyoruz. Kurumsal kredi faizleri yüzde 12’ler seviyesinde şu anda. Konut kredilerinin faizleri şu anda yüzde 1’lere yaklaştı. Daha önce yüzde 1’lerin çok üstüne çıkmıştı. Çok yüksek rakamlar söz konusu olmuştu. Şimdi daha makul ve iyi seviyelere doğru geliyor. Muhtemelen bu da bu sektördeki kredi kullanımını pozitif olarak etkileyecek.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama