Notu düşük olan tüketici krediyi yüksek faizle alacak

Bankaların yönetimindeki Kredi Kayıt Bürosu, “bireysel borçluluk endeksi” oluşturuyor. Tüketiciye nota göre kredi faizi verilebilecek

14 Mart 2012

Garanti Ödeme Sistemleri Genel Müdürü Mehmet Sezgin, Türkiye’de vatandaşların borçluluk durumlarına göre bireysel kredilerde ‘kişiye özel kredi faizi’ verilebileceğini söyledi.
Bankaların yönetiminde olan Kredi Kayıt Bürosu’nun (KKB), kişilerin ileriye yönelik olarak kredi kartı ve bireysel kredi borçluluk durumlarını belirleyen bir çalışma yürüttüğünü bildiren Sezgin, ‘bireysel borçluluk endeksi’ adını taşıyan uygulamanın haziranda başlamasının beklendiğini ifade etti. Kredi kartı faizlerinin alt ve üst limitlerinin Merkez Bankası tarafından belirlendiğini ifade eden Sezgin, ancak ileri tarihlerde bireysel kredilerde kişinin borçluluk durumuna göre faiz verilmesinin mümkün olabileceğini söyledi. Sezgin, “Sizin kredilerinizi ödeme durumunuz benden iyi ise bankadan daha düşük faizle kredi alabilirsiniz. Bu uygulama Batı ülkelerinde var. Türkiye’de de uygulanabilir” dedi.

Vatandaş da notunu bilecek
Çalışmanın KKB tarafından yürütüldüğünü ancak hayata geçmesinin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) onayıyla mümkün olacağını kaydeden Sezgin, borçluluk endeksinin vatandaşa da açık olacağını bildirdi. Bunun için bankaların altyapı çalışmalarının tamamlanması gerektiğini belirten Mehmet Sezgin, “Vatandaş sisteme TC kimlik numarasını girerek borçululuk durumunu öğrenebilecek” dedi. Altyapı çalışmalarının zaman alması nedeniyle kişilerin borçluluk durumlarını öğrenmelerinin yıl sonunda mümkün olabileceğini bildiren Sezgin, bu hizmet karşılığında küçük miktarda bir ücret alınacağını söyledi.

Borç dikkate alınıyor
Kredilerde bankaların uyguladığı kriterlerden biri olan ‘skor’un geçmişteki ödeme performansına baktığını belirten Sezgin, şöyle konuştu:
“Endeks uygulamaya başladığında biz diyeceğiz ki ‘bu kişinin borçluluk endeksi çok yüksek, dolayısıyla borcunu ödeyememe olasılığı yüksek.’ Dolayısıyla bazı ürünleri vermeyebiliriz. Bireysel borçluluk endeksi o ana kadar aldığınız bütün kredilere bakıp önünüzdeki dönemi test ediyor. Skor geçmişe, bireysel borçluluk endeksi geleceğe bakıyor.”

Garanti ile Shell’den akaryakıt kartı

Garanti Bankası ve Shell & Turcas,  özellikle nakliye, turizm ve personel taşıma firmalarının alt kullanıcılarının akaryakıt ve nakit ödemelerini tek kart üzerinden yönetmelerini sağlayacak ‘Shell Partner Card’ adlı ürün geliştirdi.
Garanti Ödeme Sistemleri Genel Müdürü Mehmet Sezgin, düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’de serbest olarak çalışan yaklaşık 600 bin kamyon ve TIR, irili ufaklı 2 bine yakın taşımacılık firması bulunduğunun, sektör potansiyelinin de 80 - 90 milyar lira civarında olduğunun tahmin edildiğini söyledi.
Sezgin, şifreyle alışveriş yapma, nakit kaybetme riskinden koruma gibi özellikleri bulunan kart ile ATM’den para da çekilebileceğini kaydetti.
Shell & Turcas Petrol Üst Yöneticisi (CEO) Jacek Dziembaj, dünyada Shell’in gelir açısından ikinci sırada olduğunu, günde 3.3 milyon varil petrol ve gaz ürettiklerini söyledi. Dziembaj, Türkiye’de çıkardıkları taşıt tanıma sistemini 370 bin müşterinin kullandığını, söz konusu sistemin birçok şirkete maliyetleri azaltma ve yakıt tüketimini kontrolde büyük fayda sağladığını vurguladı.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama