3 yıl vadeye sıfır stopaj

Hükümet, tasarruf miktarını artırmaya ve cari açığı azaltmaya yönelik tedbirleri hayata geçirmeye çalışırken, mevduatta ortalama 3 ay olan vadenin uzatılması için yüzde 15 olan stopajın kademelendirilmesini, bu kapsamda üç yıl ve daha uzun vade için sıfır vergi uygulanmasını değerlendiriyor.

21 Mart 2012

Reuters’in haberine göre yetkililer, vadelere bakılmaksın halen yüzde 15 olan stopajın, uzun vadeye düşük, kısa vadeye yüksek olarak belirlenmesi üzerinde durulduğunu kaydetti. “Vadenin uzatılması için stopaj teşvikinin kullanılması şart” diyen yetkililer, “Buna göre 3 ay vadeden 3 yıl vadeye kadar kademelendirme uygulanabilir. Ara basamaklarda uygulanacak stopaj ise yüzde 15’ten sıfıra kadar kademeli olarak indirilecek” dediler.

‘6 aylık vade stopajsız olsun’
Hükümet, yüzde 12 ile tarihi düşük seviyelere gelen tasarruf miktarını artırmak için geçen yıldan bu yana önlemler üzerinde duruyor.  BGC Partners Başekonomisti Özgür Altuğ, Merkez Bankası’nın geçen yıl çok aktif şekilde uyguladığı vadeye göre değişen rezerve karşılık değişiklikleriyle TL mevduatın vadesini bir miktar uzatmayı başardığını kaydederek, “Genel olarak olumlu olduğunu düşünmekle birlikte üç yıldan daha uzun vadede sıfırlanması yerine şimdilik 6 ay ve üstünün sıfırlanması daha cazip olabilir” şeklinde konuştu. Bir başka yetkili, mevduattaki yüzde 15 olan stopaj oranının ilk basamak için korunabileceğini belirterek, “0 - 3 ay için birkaç puanlık bir artış, uygulama açısından daha doğru olacaktır. Ancak şu aşamada yüzde 15’in korunması ihtimali daha ağır basıyor” dedi.

Bir başka yetkili ise, “Burada sağlanacak vergi avantajıyla Türkiye’de henüz görülmeyen 2 - 3 yıl gibi uzun vadeli mevduatların ortaya çıkması hedefleniyor. Bu uygulama elbette kısa sürede sonuç vermeyecek ancak orta vadede, bu vadelerin görülmesi amaçlanıyor” dedi.
Uzmanlar, stopajın kademelendirilmesinin başarılı olmasının bankalar açısından kritik öneme sahip olduğunu, ortalama vadenin yaklaşık üç ay olduğu mevduat  yapısıyla bankaların uzun süreli kredi vermekte zorlandığına dikkat çekiyorlar.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama