Türk bankalarının 1 trilyon lira kredi verme kapasitesi var

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Hüseyin Aydın, İstanbul Sanayi Odası’nın mart ayı olağan meclis toplantısına katıldı.

29 Mart 2012

Türkiye’de artık devletten çok bankacılık sektörünün, reel sektörü finanse ettiğini belirten Aydın, “Toplanan mevduatın tamamına yakını krediye dönüştürülüyor. Türk bankalarının yaklaşık 1 trilyon lira civarında bir kredi oluşturma kapasitesi var. Mevcut kredilerimizin yaklaşık 700 milyar lira olduğu varsayıldığında, özkaynakların güçlü olduğunu çok rahatlıkla söyleyebiliriz” dedi. Aydın,  sorunlu kredilerin toplam kredi içinde yüzde 2.7-2.8 civarında olduğunu, KOBİ kredilerin de ise bu oranın yüzde 3.2’ye çıktığın vurguladı.
Tasarruflarımız az       
Aydın, Türkiye’nin zayıf yanlarından birinin tasarruf açığı olduğa işaret ederek “Bilhassa bu krizde gördük ki, ülkelerin kendi tasarruflarıyla büyümesi, çok daha verimli oluyor. Bunun artırılmasıyla ilgili çalışmalar var” dedi.

Bugün gidenler yarın gelebilir

TÜRK bankacılık sektörüne her zaman gelenlerin ve gidenlerin olacağını belirten Hüseyin Aydın şunları söyledi: “Türkiye’nin de cazibesi devam ediyor. Türk bankalarına her zaman ilgi var. Şu andaki satışlar asla Türkiye’nin duruşuyla ilgili bir durum değil. En likit yer burası. Bazı bankalar bugün gidebilirler, yarın gelebilirler. Türkiye’de bankacılık anlamında çok bakir alanlar var. Yabancılar gelmeye devam edecektir.”


En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama