Dünya Bankası Türkiye’ye 4.5 milyar $ kredi verecek

Dünya Bankası yeni belirlediği kredi stratejisi kapsamında Türkiye’ye 2012 - 2015 döneminde 4.45 milyar dolara kadar kredi vereceğini açıkladı

29 Mart 2012
Dört yıllık plana göre ayrıca özel sektör yatırımlarının International Finance Corporation (IFC) tarafından finanse edilmesi için de yaklaşık 2 milyar dolar sağlanacağı belirtildi.
Açıklamada, ‘Ülke Ortaklık Stratejisi’ olarak tanımlanan yeni stratejinin amacının, “Türkiye’nin 2023’e kadar dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma hedefini hızlı, sürdürülebilir ve çevreye saygılı büyüme yoluyla desteklemek” olduğu bildirildi.
Dünya Bankası Türkiye Direktörü Martin Reiser, “Türkiye 10 yıllık başarısının ardından, tüm nüfusunu yüksek yaşam standartlarına kavuşturmak ve küresel ekonomideki rolünü büyütmek fırsatına sahiptir” dedi.
‘Cari açık kaygı verici’
Dünya Bankası, GSYH’si 735 milyar doları bulan ve dünyanın 16’ncı büyük ekonomisi konumundaki Türkiye’nin ilerleme yolunda, Avrupa borç krizinin yan etkileri gibi pek çok ekonomik risklerle karşı karşıya olduğunu belirtti. Banka, Türkiye’nin yüksek cari açığının ve finansman kompozisyonunun hala kritik önemde kaygılar olmaya devam ettiğini de vurguladı.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama