BDDK'da yeni dönem

BDDK Başkanı Tevfik Bilgin'in dokuz yıllık görev süresi doluyor. Bilgin, sektör yöneticileri ve yakın çevresine 2008 krizini anlatan Oscar ödüllü 'Inside Job' filminin DVD'si eşliğinde kısa bir veda mektubu gönderdi

09 Nisan 2012

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, bu hafta 9 yıllık görev süresini tamamlıyor. Görevi sırasında global ekonominin en büyük krizlerinden olan ve bugün de etkileri süren 2008 küresel krizini yaşayan Bilgin'in yerine gelecek isim henüz belli değil.

MEKTUPLA VEDA
Çarşamba günü görevi resmen bitecek olan Tevfik Bilgin, son haftaya girerken sektör temsilcilerinin yanı sıra fihristindeki yakın çevresine kısa bir veda mektubu gönderdi. Mektubu 2008 krizini anlatan Oscar ödüllü 'Inside Job' filminin DVD'siyle birlikte postalayan Bilgin şu ifadeleri kullandı: "Düzenleme ve serbestleşme arasında gidip gelen finans piyasalarında düzenleyici ve denetleyici kurumların fonksiyonu nedir? Bana göre bu sorunun yegâne cevabı, halkın menfaatlerinin korunmasıdır. Bu koruma ise kamuoyunun hoşuna gitmesi pahasına finansal sektörün zarara uğratılması anlamına gelmez. Amaç; siz finansal oyuncuların bir adım önünde ya da arkasında, sizi izleyen, gerektiğinde uyaran, bazen de ülkenin birer değeri olan finansal kurumları dışarıdan bir göz olarak koruma gayretinde olabilmektir. Bilerek yanlış yapmayan insanlar olabilme çabamızda Çarşamba günü görevi resmen bitecek olan Tevfik hepimize başarılar diliyorum."

Görevin tekrarıyla ilgili yasa hazırlığı
Bilgin'in yerine kimin getirileceği henüz belirsizliğini koruyor. Bankalar Yasası kapsamında üst düzey yöneticilerin iki yıllığına yeniden görev almalarını önleyen maddenin iptaliyle ilgili düzenleme yakında yasalaşacak. BDDK başkanlarının da beş yıllığına eski görevlerine yeniden atanmasının önü açılacak. Ancak bu konuda nihai kararı Başbakan Tayyip Erdoğan'ın vereceği belirtiliyor.

Kriz belgesel
2010 yapımı Charles Ferguson'un yönettiği Inside Job, 2008'de ABD'de patlak veren krizin perde arkasındaki olayları anlatıyor. Kriz öncesi ABD'de devlet-bankacı-finansör üçgeni ve denetim zaafını tüm çıplaklığıyla ortaya döken ödüllü bir belgesel.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama