920 milyon dolarlık krediyi yeniledi, hedefi dış ticaret

Vakıfbank, 2011 yılındaki krediyi tamamına yakın oranda yenileyerek 920 milyon dolar sendikasyon kredisi temin etti.

13 Nisan 2012

Vakıfbank Genel Müdürü Süleyman Kalkan, sağladıkları 920 milyon dolarlık sendikasyon kredisinde,  maliyetlerin geçen seneye göre bir miktar arttığını, ancak kredilerin çevrilme oranlarında korkulanın aksine bir sorun olmadığını söyledi.
Vakıfbank’ın 152 milyon dolar ve 586.7 milyon euro olmak üzere toplam 920 milyon dolar tutarında iki dilimli bir yıl vadeli sendikasyon kredisinin dün akşam düzenlenen imza töreninde konuşan Süleyman Kalkan, “Geçen sene ‘bu sendikasyonlar çevrilecek mi çevrilemeyecek mi’ endişeleri varken şimdi  yüzde 98’lerle bunu çevirdik. Dünya piyasalarındaki çalkantının etkisiyle maliyetlerin bir miktar artacağı belliydi. Geçen sene eylül ayında Libor artı  yüzde 1.1 maliyetle almıştık” diye konuştu.
Kalkan, Libor/Euribor artı yüzde 1.45 maliyetle sağlanan sendikasyon kredisinin dış ticaretin finansmanında kullanılacağını ifade etti. Banka söz konusu sendikasyonu 19 ülkeden 41 bankanın katılımıyla sağladı. 

Reel sektöre gidecek
Küresel ekonomideki yavaşlamaya ve özellikle Euro Bölgesi’nde yaşanan borç krizine rağmen, bir önceki yıl 34 bankanın katıldığı kredinin bu yıl 41 bankanın katılımıyla yenilendiğini vurgulayan Kalkan, şöyle devam etti: “Büyüyen Türkiye’nin ihtiyacı olan yurtdışı kaynak miktarını artırarak reel sektörümüzün hizmetine sunmaya devam ediyoruz. Dış ticaretin finansmanda reel sektöre finansman yaratmak için kullanacağımız krediyi temin eden ve destek sağlayan iş ortağımız kreditör bankalara teşekkürlerimi sunarım.”

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama