Garanti Bonus’u Çin ve Brezilya’ya götürecek

Garanti Bankası’nın ortağı BBVA’nın Global Ödeme Sistemlerinden Sorumlu Başkanı olan Mehmet Sezgin, Garanti’nin ödeme sistemlerindeki başarılı uygulamalarının Çin, Brezilya ve Rusya’ya taşınacağını söyledi

17 Nisan 2012

Garanti Bankası ile ortak olan İspanya’nın ikinci büyük bankası BBVA’nın (Banco Bilbao Vizcaya Argentia S.A) Global Ödeme Sistemlerinden Sorumlu Başkanı olan Garanti Ödeme Sistemleri Eş Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sezgin, BBVA ile Garanti’nin kart ödeme sistemlerini Çin, Rusya ve Brezilya’ya götüreceklerini söyledi. BBVA’nın 110 bin çalışanı bulunduğunu ve 32 ülkede faaliyet gösterdiğini belirten Sezgin, ödeme sistemlerinde merkezin İstanbul olacağını belirtti.
Türkiye’nin ödeme sistemlerinde dünyanın örnek aldığı gurur duyulacak bir noktaya geldiğini ifade eden BBVA Global Ödeme Sistemlerinden Sorumlu Başkanı Sezgin, BBVA’nın faaliyet gösterdiği ülkelerde ödeme sistemleri hizmetlerinin başka şirketlerden alındığını belirterek, “Altyapıları yok. Biz Türkiye’de Bonus olarak ne yapıyorsak bu ülkelerde de benzerlerini yapmaya çalışacağız. Hem onlar hem biz kazanacağız” dedi.

 
‘Merkez İstanbul olacak’
Sezgin, BBVA’nın faaliyet gösterdiği 32 ülkede ödeme sistemlerine yönelik olarak nasıl bir operasyon başlatacaklarını şöyle anlattı:
“BBVA İspanya’da büyük ve eski bir banka. 40 yıl önce oradaki visa kartı vermiş bir banka ama operasyonlarının büyük bir kısmı İspanya dışında. Brezilya hariç Latin Amerika’nın bütün ülkelerinde faaliyet gösteriyoryar. Daha sonra Amerika’ya girmişler. 32 ülkede faaliyet gösteren bir banka. Benim birinci görevim bu 32 ülkedeki ödeme sistmemlerine bir göz atıp, bunları daha iyi nasıl yapabilirize bakmak. BBVA’nın ödeme sistemlerinde teknolojiye bakış noktası, teknolojiyi geliştirme merkezi İstanbul olacak. Çünkü Türkiye’nin ödeme sistemlerinde aldığı yol dünyaya örnek olacak noktaya geldi. Temassız kartta, ön ödemeli kartlarda bunları yaptık.
Benim vizyonumdaki ikinci önemli konu, acaba biz Garanti’nin teknoloji ve pazarlamada yaptıklarını tek bir altyapıya çekip, bir şirketleşmeye giderek bunu diğer ülkelerde de kullanılabilir hale getirebilir miyiz. Asıl yapmak istediğimiz dünya çapında bir kalitesi olan teknolojimizi, insana yakın olma anlayışımızı BBVA’nın olduğu bütün ülkelere götürebilmek. Bu Bonus ismiyle de olabilir başka isimle de. Buradaki teknolojimizi global pazarlara açık hale nasıl getireceğiz, ona bakacağız.”

Mobil teknoloji kullanılacak
Garanti’nin bu vizyon ile kartlı ödemelerde Türkiye’de elde ettiği başarıyı gelişmekte olan diğer ülkelerde uygulama şansı elde edeceğini belirten Sezgin, şöyle dedi:
“Eğer biz bu altyapıyı hareketli bir hale getirebilirsek şimdiye kadar hiç girilmemiş ülkelere girme şansını ele geçirebiliriz. Rusya’ya, Brezilya’ya girebiliriz. Çin’de de büyümek istiyorlar. Bu ülkelerde büyümek için bizim son yıllarda Turkcell ve Avea ile yaptığımız ön ödemeli kartlar, mobil ödemelerde kullandığımız teknolojiler çok önemli hale geliyor. Kartla büyümeniz çok zor, çünkü insanların kredi kartı geçmişleri yok. Bu nedenle son yıllarda yaptığımız işler gelişmekte olan pazarlara girmekte son derece önemli.”

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama