100 lira sizden 25 TL devletten

18 Nisan 2012
Yeni düzenleme ile bireysel emeklilik sistemi de değişti. Devlet, bireysel emeklilik hesaplarına yüzde 25'e varan katkı sağlayacak. Ayda, sisteme 100 lira yatıran vatandaş için devlet de 25 lira katkı payı ile destek verecek. Ancak katılımcıya ödenebilecek azami devlet katkısı tutarı, yıllık brüt asgari ücretin yüzde 25'i ile sınırlı olacak. Tasarruf teşvikini amaçlayan ve uzun yıllar sistemde kalmayı özendiren sisteme göre, tasarruf sahibi devlet katkısına ilk 3 yılda dokunamayacak. 3. yılda yüzde 15, 6. yılda yüzde 35, 10. yılda ise yüzde 60 oranında sahip olacak. Sadece sistemden emekli olması durumunda tasarrufun yüzde 100'üne sahip olacak.

Kamu kendi binasında kiracı olacak
Kira sertifikası (sukuk) ihracına Hazine de katılacak. Sertifikalar her gün İMKB'de işlem görecek. Özel sektörün ardından kamu da kira sertifikası çıkarabilecek. Kamu kendi binasında kiracı olabilecek. Örneğin Hazine Müsteşarlığı binası için 500 milyon liralık değer belirlenmesi halinde, bu miktarda kira sertifikası çıkarılacak. Belirlenen süreden sonra bina yeniden kamuya geçebilecek.

Sağlık ve eğitime vergi desteği
Sadece yabancılara verilen sağlık ve eğitim hizmetlerinden doğan kazancın yüzde 50'si vergiden muaf tutulacak. Böylece Türkiye'ye daha fazla yabancı hasta çekilecek. Geleneksel kültürel değeri olan işleri yapanlara vergi kolaylığı gelecek. Yurtdışına uzaktan erişimle verilecek mimarlık, mühendislik, tasarım hizmetlerinden elde edilecek kazançların yarısı vergi matrahından indirilecek.Tütün vergisinde hesaplama yöntemi değişecek.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama