Bankalara 'teşvik' ayarı!

Kamu ve özel bankalardan teşvikte destek isteneceğini belirten Bakan Zafer Çağlayan, "Bankalar teşvik sistemine destek vermek zorunda. Kredide ipotek konusunda zorluk çıkarmamalılar" dedi

24 Nisan 2012

Hükümet, yeni teşvik sisteminin etkinliğini artırmak için doğu illerinde kredi kullandırmada sert sınırlar koyan bankaları toplantıyla uyaracak. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın'ın da aralarında bulunduğu bankaların genel müdür ve CEO'ları ile bir araya gelecek. Çağlayan, "Bankalar ve sigorta şirketleri eski usulle gidip, yatırımcının arazisini, gayrimenkulünü ipotek kabul etmez, zorluk çıkarırsa teşvikleri engeller duruma gelir. Hem kamu hem özel bankalar teşvik paketine destek vermek zorunda" dedi.

'KABUL EDİLİR TARAFI YOK'
ABD ve Meksika temaslarını tamamlayan Bakan Çağlayan, dönüş yolunda ekonomideki gelişmeleri değerlendirdi ve şu mesajları verdi: "İnsanlar doğuya yatırım için gitmek istemiyorlar. Biz bu kadar önemli ve iddialı teşvik sistemi çıkarttık. Ama bizim bankacılık ve sigortacılık sistemi eğer hâlâ eski usul gideceklerse bu bölgede yapılacak yatırımları desteklemez. Bunun kabul edilebilir tarafı yok. Yine buradaki yatırımları sigorta etmeyen sigortacılık anlayışı var. Böyle devam ederse bankacılık ve sigortacılık kesimi bölgenin ekonomik büyümesini engeller bir konuma girer. Giyim sanayicileri de Doğu ve Güneydoğu'da illeri gezip yatırım yapmak için geç kalıyorlar."

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama