Başçı: Kredi verilmeyen kesimlere kredi açmayın

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, bankacılık sektöründe kredi verilmemesi gereken kişi ve kesimlere kredi açılırsa bunun ilk yıllarda sorun olarak görülmeyebileceğini buna karşılık ‘gizli bozulma’ ortaya çıktığı anda derin resesyonu beraberinde getireceğini belirtti.

26 Nisan 2012
2008 krizini örnek gösteren Başçı, sıradan resesyonla mali kesimin sebep olduğu resesyonun farklı olduğunu, ikinci durumun derin ve uzun süreli resesyona yol açacağı uyarısında bulundu.
 
Türkiye Kalkınma Bankası’nın düzenlediği toplatıya katılan Başçı, buradaki maliyetin aslında seyrek bir şekilde, zaman zaman ortaya çıktığını kaydederek, konuşmasını şöyle sürdürdü: ”Burada farkındalık çok daha önemli ve bu farkındalığa yol açacak kurumsal düzenlemelerin mutlaka mevcut olması gerekiyor. Nasıl merkez bankaları enflasyonla mücadele açısından bağımsız bir kurum olarak kurulmuş teorisiyle pratiğiyle hayata geçmiş, buna benzer bir şekilde finansal istikrardan da sorumlu mutlaka kurumların olması gerekiyor. İyi zamanlarda, herkesin son derece iyimser olduğu zamanlarda risklerden bahsedecek ve gerekli kriz önleyici tedbirleri gereken zamanlarda devreye sokacak kurumlara ihtiyaç var.”
 
Başçı, Türkiye’de 35 yıl boyunca yüksek ve dalgalı bir enflasyon dönemi yaşandığını hatırlatarak, ”Türkiye’nin potansiyel büyüme hızını en az 1 puan, bu yüksek enflasyon döneminin aşağıya çektiğini tahmin etmek ve söylemek mümkün görünüyor. Yıllık ortalama 1 puanlık bir potansiyel büyüme kaybı, orta ve uzun vadede 35 yıllık dönemde çok büyük bir üretim kaybına ve kaynak kaybına denk geliyor” dedi.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama